Bursa
Açık
26.4°
enBursa Haber

EYT teklifi komisyonda, umutlar Aralık sonunda

EKONOMİ , 12 Ekim 2018 Cuma, 10:16

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca kişinin merakla beklediği yasal düzenleme Meclis'ten çıkacak mı?.. Konuyla ilgili olarak MHP'nin verdiği yasa teklifi komisyon sırasına girerken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, düzenlemenin yılsonuna kadar çıkabileceğini söyledi.

EYT teklifi komisyonda, umutlar Aralık sonunda

EYT'li milyonlarca kişinin gözü kulağı günlerdir Ankara'da... Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri, Meclis'te yaptıkları görüşmelerden umutlu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, kamuoyuna ilk kez enbursa.com'da duyurulan, AK PARTİ'nin de EYT ile ilgili çalışma başlattığı açıklamasına ilişkin olarak şunları söyledi:

'NACİ BOSTANCI ÇALIŞMA BAŞLATTIK DEDİ'

"AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ile yaptığımız görüşme sonrasında 'Sizin sorunlarınızı biliyoruz ve bunlarla ilgili çalışma başlattık' dediğini bizzat kendi ağzından duydum. Bizlere umut verdi."

'ARALIK SONUNA KADAR BİTECEK'

Komisyona giden iki teklif olduğunu ve onların da takibini yaptıklarını kaydeden Gönül Boran Özüpak, "Bize göre Aralık sonuna kadar bu işler bitecek. Umudumuz bu yönde inancımız bu yönde" diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da 2 gün önce enbursa.com'a yaptığı açıklamada, konunun artık AK PARTİ'nin gündemine de girdiğini, düzenlemenin an meselesi olduğunu söylemişti.

MHP'NİN TEKLİFİ KOMİSYONDA

EYT ile ilgili MHP, CHP ve İyi Parti tarafından verilen teklifler mevcut. Bunlardan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından verilen teklif 10 Ekim itibariyle Meclis Başkanlığı tarafından komisyona sevk edildi. Diğer teklifler için de aynı işlemin yapılıp yapılmayacağı merak konusu. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, tekliflerinin yok edildiğini öne sürerek, şunları söylemişti:

"Binali amca, emeklilikte yaşa takılanları almış, üstüne oturmuş, yollamıyorlar ki başlarına dert açmasın. Binali Bey'e çağrımızdır, milletin vekillerinin verdiği kanun tekliflerini elinde tutma hakkın yok. Değil 3 ay, bir gün bile hakkın yok. Bu kanun tekliflerini imzalayacaksın, derhal havale edeceksin. Kanunun elinde tutulması resmen aldığı talimatın gereğidir."