Bursa
Açık
24.8°

'EYT sorununu çözmek devletin temel görevi'

EKONOMİ , 30 Nisan 2019 Salı, 22:50

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs öncesi açıklamada bulundu. Çerkezoğlu "Emeklilik her birimiz için temel bir yurttaşlık hakkıdır. Devletin de en önemli görevi ve sorumluluklarından biridir. O nedenle EYT sorunu bir an önce çözülmelidir." dedi.

'EYT sorununu çözmek devletin temel görevi'

Habertürk Televizyonunda canlı yayınına katılan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EYT süreci ve sonunda oluşan mağduriyet hakkında konuştu.

Çerkezoğlu "2008 yılında sosyal güvenlik sistemimizde yapılan 5510 sayılı yasal düzenleme oldu. Türkiye'de bu süreçte emeklilik bir hak olmaktan çıktı. Maaşlar ciddi manada düşürüldü. Yaş konusunda da oyunun kuralı sonradan değiştiği için gününü yılını doldurmasına rağmen emekli olamayan çok ciddi bir kitle ve mağduriyet oluştu. Sendikalarımız ve DİSK olarak bu sürecin içindeyiz. Aynı zamanda dernek çatısı altında örgütlenmeleri var." dedi.

"BU HAKKI TESLİM ETMEK DEVLETİN TEMEL GÖREVİ"

Sorunun çözümü hakkında devletin bir an önce adım atması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu "Devleti yönetenler, EYT çözümünün devlete yük getireceğini ifade ediyor ama bu doğru değil. Bunu mağdur olanlar zaten çok ciddi bir şekilde anlattılar. Nerelere, nasıl israflar yapıldığı, kaynaklar aktarıldığını düşünürsek bu ülkenin işçisine emeklisine emekli olma hakkını kazanmış kişilere bu hakkı teslim etmek devletin temel bir görevidir. Emeklilik bu ülkede yaşayan tüm yurttaşların belli bir çalışma süresini tamamladıktan sonra hayatının sonuna kadar insanca yaşayabilmesidir. Her birimiz için temel bir yurttaşlık hakkıdır. Devletin de en önemli görevi ve sorumluluklarından biridir. O nedenle EYT sorunu bir an önce çözülmelidir. Bu mağduriyet sona ermelidir." diye konuştu.

EMEKLİLERİN YÜZDE 70'İ 56 YAŞIN ÜZERİNDE

Türkiye'de genç emekli sayısının yüksek olduğu söylemleriyle ilgili Çerkezoğlu "Geçen yıl yayınladığımız raporda da vardı. Türkiye'de emeklilerin yüzde 70'i 56 yaş üzerindedir. 56 yaş Türkiye şartlarında emekli olmak için erken bir yaş değildir." diye konuştu.