Bursa
Puslu
18.6°
enBursa Haber

EYT sorunu intiharlara yol açıyor!

GÜNCEL , 23 Mayıs 2019 Perşembe, 09:40

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT'nin intiharlara varan sıkıntılara yol açtığını söyledi. "Maliyeti bırakın, mağduriyete bakın" diyen Özüpak, 26 Mayıs'ta Yenikapı'da yapılacak mitinge "Mağdurum diyen herkesi bekliyoruz" dedi.

EYT sorunu intiharlara yol açıyor!

Ulusal Kanal'ın canlı yayınında açıklamalarda bulunan EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon EYT'li bulunduğunu belirterek, "Aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ciddi bir mağduriyet söz konusu. Sosyal, ekonomik ve psikolojik sıkıntılar had safhada" dedi.

İstanbul Valiliği'nin 26 Mayıs'ta Yenikapı'da yapılacak mitinge onay verdiğini anımsatan Özüpak, "Mitinge sadece EYT'lileri değil, 'mağdurum' diyen herkesi davet ediyoruz. Gençleri de bekliyoruz. Sadece EYT sorunu yok, aylık bağlama oranlarından kıdem tazminatına ve 3600 ek göstergeye kadar birçok sorun var" diye konuştu.

EYTSYDD Başkanı, şunları söyledi:

'EYT TÜRKİYE MOZAİĞİ'

"Biz sadece kazanılmış haklarımızın peşindeyiz. Davamıza zarar vermeye çalışanlar da var. Ama bu mağduriyet dönüp dolaşıp o insanları da bulacak. Bu mağduriyet 1999 öncesi işe girişlerin tamamını kapsıyor. Her evde bir ya da iki EYT'li var. Biz gerçekten Türkiye'nin mozaiğini yansıtıyor. Biz bu mağduriyetle büyük bir aile olduk."

'MALİYETİ BIRAKIN MAĞDURİYETE BAKIN'

EYT konusunda bilgi kirliliği yaşandığını belirten Özüpak, "Bizim yaptığımız çalışmalar maliyetin söylenen kadar olmadığını gösteriyor. Maliyetten çok mağduriyetin giderilmesi konusunda bir çalışma yapılmış olsa haklılığımızı açıkça görecekler" ifadelerini kullandı.

'PRİMDE İKİNCİ TURA DÖNÜYORUZ'

EYT'lilerin erken emeklilik değil, kazanılmış haklarını istediğini söyleyen Özüpak, "Evine ekmek götüremeyen, çok sayıda işsiz arkadaşlarımız var. Prim aralığımız ikiye katlanmış durumda. Örneğin benim primim 10 bine dayanmış durumda. İkinci tura dönmüş durumdayız. Yasa, hukukun geriye işletilmez ilkesine aykırı. Bunu mantığımız almıyor" dedi.

'İNTİHAR EDEN ARKADAŞIMIZ VAR'

"Bizim bir arkadaşımız hiç olmazsa bir maaş bağlanır, diye intihar etti" diye konuşan Özüpak, 26 Mayıs'taki mitinge başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere siyasi parti liderleri, sendika başkanları ve belediye başkan adaylarını da davet ettiklerini kaydetti.