Bursa
Parçalı Bulutlu
25.8°

'EYT sorunu hemen çözülebilir'

EKONOMİ , 11 Temmuz 2019 Perşembe, 14:24

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EYT konusunda iktidar partisinin inadı dışında Meclis'te mutabakat bulunduğunu belirterek, "Bu mağduriyet hemen çözülebilir. Emeklilik yük değil, haktır" dedi.

'EYT sorunu hemen çözülebilir'

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, çalışma hayatındaki sorunları FOX TV'de yayınlanan Çalar Saat programında İlker Karagöz'e anlattı.

Sendika seçme hakkının işçilerin temel hakkı olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, "DİSK olarak bütün konfederasyonlara ve Çalışma Bakanlığına çağrımızdır: Sendika seçme konusunda bir sorun yaşanıyor ise işyerlerine sandık konulur, referandum yapılır, işçiler kendi özgür iradesiyle sendikasını seçer" dedi.

Bireysel emeklilik tartışmalarına da değinen Çerkezoğlu, "Zorunlu tasarruf olmaz. Her birimizin ücreti ve yaşam koşulları geriye giderken bireysel emekliliği zorunlu hale getirmek kabul edilemez." diye konuştu.

"Emeklilik yük değil haktır" diyen Çerkezoğlu, EYT sorununun hemen çözülebileceğini kaydetti. Çerkezoğlu, EYT ile ilgili şunları söyledi:

'EYT MAĞDURİYETİ HEMEN GİDERİLEBİLİR'

"EYT mağduriyetini gidermek kesinlikle mümkün. Hemen bir yasal düzenlemeyle, bu, oyunun kuralının sonradan değişmesinden kaynaklı, emekliliğin piyasaya açılmasıyla birlikte ortaya çıkan bu mağduriyet derhal giderilmelidir. Bu konuda maliyet hesabı yapmak da doğru değil.

'EMEKLİLİK YÜK DEĞİL HAKTIR'

Çünkü emeklilik bir yük değildir, emeklilik bir haktır. Bu ülkede yaşayan, çalışan herkes için... Emekli olduktan sonra da hayatımızın sonuna kadar insanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sağlık, sosyal güvenik gibi haklara sahip olmak, bu ülkede yaşayan herkes için temel bir yurttaşlık hakkıdır.

'İKTİDARIN İNADI DIŞINDA MECLİS'TE MUTABAKAT VAR'

Devletin de temel bir sorumluluğu ve görevidir. EYT sorunu, derhal, basit bir yasal düzenlemeyle, ki Meclis'te de bir mutabakat olduğu açıktır, iktidar partisinin bu inadı giderilirse, bu mağduriyet hemen giderilmelidir."

'KIDEM GASPINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Kıdem tazminatı tartışmalarına da değinen Çerkezoğlu, "Üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere kıdem tazminatı hakkımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Kıdem tazminatına sahip çıkmak çocuklarımızın geleceğine, ülkemizin geleceğine sahip çıkmaktır. İşsizlik Sigortası Fonunun nasıl kullanıldığına bakarak kıdem tazminatı fonunun nasıl kullanılacağı anlaşılabilir. Bu fon işsiz işçilerden çok işverenler için kullanılıyor. 11. Kalkınma Planı ile bitmiş bir tartışma, kıdem tazminatı fonu tartışması yeniden gündeme sokulmaya çalışılıyor. Kıdem tazminatımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz."

AK PARTİ MİLLETVEKİLİNDEN EYT AÇIKLAMASI