Bursa
Çok Bulutlu
2.1°
enBursa Haber

'EYT olarak her kapıyı çalacağız'

GÜNCEL , 06 Eylül 2019 Cuma, 11:48

Emeklilikte yaşa takılanların 8 Eylül Pazar günü yapacağı büyük miting öncesi Ankara'da temaslarda bulunan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak'tan flaş açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun hazırlayacağı raporun bir an önce çıkmasını beklediklerini kaydeden Özüpak, "Her kapıya gidiyoruz, her kapıyı çalıyoruz; çalmak zorundayız. Biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

'EYT olarak her kapıyı çalacağız'

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, büyük Ankara mitingi öncesi Yol TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

8 Eylül'ün EYT mağduriyetinin 20'inci yılı olduğunu belirten Özüpak, "Artık 20'inci yılın bitimi ve 21'inci yılın başlangıcında sorunlarımızın tamamen çözülmesini istiyoruz. Bu davada sonuç alınana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bunu hep söyledik" dedi.

4447 sayılı yasayla "yasaların geriye işlemezlik" ilkesinin gözardı edildiğini ve 2-17 yıl arasında kademeli emeklilik getirilerek, çalışanların emeklilik hayallerinin ötelendiğini kaydeden Özüpak, sigortalıların yaşadığı diğer sorunları da sıraladı:

'BEN DE BİR STAJ MAĞDURUYUM'

"Asgari ücret 2 bin liranın üzerindeyken, aylık bağlama oranlarıyla (ABO) bağlanacak emekli maaşlarının 1000-1500 lira arasında olmasına tepki gösteriyoruz. Bu ancak sosyal yardım niteliğinde bir rakam. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Staj mağdurları var, ki ben de bir staj mağduruyum. Bununla ilgili de bir düzenleme yapılması talebimiz var. Haklarımızın iadesini, çözümü noktasında bir adım atılmasını istiyoruz."

'KOMİSYON KURULDU'

Miting öncesi Çankaya Köşkü'nde önemli bir görüşme yaptıklarını ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile bir araya geldiklerini hatırlatan Özüpak, "Bizi biliyorlar, bununla ilgili bir komisyon kuruldu, araştırmaları sonucunda bir rapor ortaya çıkacak. İnanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımız da bu mağduriyetlerin bitmesi noktasında bir adım atmış oldu." diye konuştu.

Eleştirileri de yanıtlayan Özüpak, şunları kaydetti:

'HER KAPIYI ÇALMAK ZORUNDAYIZ'

"Hep şunu söylüyoruz: Bizim siyasetimiz yok. Bizim işimiz siyasetçilerle. Cumhurbaşkanımızla, hükümetimizle, muhalefet partileriyle... O kadar farklı farklı etiketler yapıştırılmaya çalışıldı ki!.. Biz davamıza gönül veren insanlarız. Davamızdan geri adım atmayacak insanlarız. Gecesini gündüzüne katan gönüllü arkadaşlarımızla yol almaya çalışanlarız. Eleştiriere kulak asmıyoruz. Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmenin ne kadar ciddiyet arzettiğini bütün arkadaşlarımızın anlaması gerekiyor. Biz her kapıya gidiyoruz, her kapıyı çalıyoruz; çalmak zorundayız, çünkü bizim kitlemizde sadece bir parti yok. Biz toplumsal bir sorun olarak her türlü görüşün sahibiyiz. Evet, eleştiri yapılabilir, ama bunun davaya ne kadar katkı sunduğunu da sorgulamak lazım. Biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz, bunun bilinmesini istiyoruz."

EYTSYDD'nin tüzük değişikliğiyle sadece EYT'yi değil, bütün sigorta mağduriyetlerini kapsar hale geldiğini ifade eden Özüpak, bugüne kadar 11 dernek kuruluşunun tamamlandığını ve federasyonlaşma yolunda önemli adımlar atıldığını kaydetti.