Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
15.7°

'EYT'nin haklılığı artık görüldü!

GÜNCEL , 20 Eylül 2019 Cuma, 14:08

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yapılan görüşmeyi anlattı. Özüpak, EYT'lilerin yaşadığı mağduriyetin artık net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

'EYT'nin haklılığı artık görüldü!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Habertürk canlı yayınında EYT konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

SADECE İSTANBUL'DAKİ EYT'Lİ SAYISI

EYT sorununun 20 yıllık bir mağduriyet olduğunu belirten Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile 5 Eylül'de Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

'BİZDE SABIR KALMADI'

Ankara'da 8 Eylül'de yapılan miting öncesi Bilgin ile bir araya geldiklerini hatırlatan Özüpak, "Cumhurbaşkanımızın bir talimatla EYT ile ilgili rapor istemesini çözüm aşamasında olduğumuzun göstergesi olarak kabul ediyoruz. Mağduriyetleri yaşayan biziz. 'Bizi bizden dinleyin' dedik. Bu da Çankaya Köşkü'nde gerçekleşti. 1-1.5 saatlik bir görüşme oldu. Maliyet konusu görüşüldü, biz de cevabımızı verdik. 'Bizde sabır kalmadı. 28-30 yıl çalıştık, prim ödedik, alınterimizi aktardık, şimdi karşılığını istiyoruz, sıra sizde' dedik." dedi.

'VEDAT BEY HAKLISINIZ DEDİ'

EYT'nin toplumsal bir sorun olduğunu ve giderek artan bir çığlığa dönüştüğünü kaydeden Özüpak, görüşmede aylık bağlama oranları (ABO) konusunun özellikle gündeme getirildiğini belirtti. Emekli maaşında bin liranın, bin 600 liranın üzerine çıkılamadığını ifade eden Özüpak, "Bu koşullarda mezara kadar çalışma hayatının içinde olmak durumundayız. 'Vedat Bey de haklısınız' dedi. ABO, fazla çalışanı cezalandıran sistem. Bu yasa bize 'Sen niye fazla çalıştın' diyor." İfadelerini kullandı.

'İLETİŞİM İÇİNDE OLACAĞIZ'

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'in tüm taraftarlarla görüşeceklerini ve uzun soluklu bir çalışma yapacaklarını kaydettiğini anlatan Özüpak, "Bize 'Sistemin gözden geçirilmesi gerekiyor, iletişim içinde olacağız' denildi. Biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Sorunumuzu üst makama ulaştırdık, bu görüşme mağduriyetin kabulü anlamına geliyor" diye konuştu.

ÖZGÜR ERDURSUN'UN YAYINDAKİ AÇIKLAMALARINI OKUMAK VE İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Milyarderlerin servetinin artışında korona etkisi
Milyarderlerin servetinin artışında korona etkisi
İşte 45 günde yapılan hastane
İşte 45 günde yapılan hastane
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı