Bursa
Parçalı Bulutlu
29.1°

EYT'liler sordu: Bu ülkede bu maaşla yaşanır mı?

GÜNCEL , 08 Eylül 2019 Pazar, 22:35

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Ankara Tandoğan'da on binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenledi. Mitingte konuşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) İl Temsilcileri Koordinatörü Alper Özüpak, kürsüde "Bugün emekli olsa alacağı maaşı" açıkladı ve sordu: "Bu ülkede bu maaşla yaşanır mı?"

EYT'liler sordu: Bu ülkede bu maaşla yaşanır mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitingte EYTSYDD İl Temsilcileri Koordinatörü Alper Özüpak, coşkulu bir konuşma yaptı.

'HAKÇA YAŞAM İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ'

EYT'lilerin büyük bir mücadele verdiğini ve bu mücadelenin tarihe geçeceğini söyleyen Özüpak, "Bu mücadele tarih sayfalarında yerini alacak, çocuklarımıza, torunlarımıza miras kalacak. Bizler sadece kendimiz için değil, ailemiz için, geleceğimiz için, hakça, insanca bir yaşam için mücadele veriyoruz" dedi.

Konuşması sık sık "EYT seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesilen Özüpak, şunları söyledi:

'YAŞASIN EYT KARDEŞLİĞİ'

"Sağlıklı toplum demek, hukukun üstün olduğu, halkın huzur ve refah içinde yaşadığı toplum demektir. Bunu sağlayamayan toplumlar ileri gidemez. EYT'liler sadece haklı davalarının peşinde koşmakla kalmayıp, bizler gibi mağdur olan her kesime önderlik eden bir kitledir. EYT'liler her siyasi görüşten insanların bir araya geldiği, tüm görüş farklılıklarına rağmen büyük bir kardeşlik örneği sergilemektedir. Yaşasın EYT kardeşliği!.."

'51 İLDE TEŞKİLATIMIZ VAR'

EYTSYDD'nin federasyonlaşma çalışmasına devam ettiğini, 11 ilde dernek açıldığını, 51 ilde EYT temsilciliği olduğunu kaydeden Özüpak, "Hiçbirimizin elinde sihirli değnek yok. Mağduriyetimize yol açan yasanın iptal mercii TBMM'dir. Ancak hakkımızı almanın yolunun da azimle, birlik içinde mücadele etmekten geçiyor. Güç birliği oluşturmanın adı federasyonlaşmadır. Yaygınlaşarak, birleşerek, güç birliği oluşturarak tabana yayılmak federasyonlaşmaktan geçmektedir. Bu dava çoğalarak, yayılarak, daha gür bir ses haline gelerek kazanılır. Biz çok güçlü ve etkili bir kitleyiz."

'BU ÜLKEDE BU MAAŞLA YAŞANIR MI?"

EYT sorununun çözülmesiyle mücadelenin bitmeyeceğini belirten Özüpak, "Aylık bağlama oranları çocuklarımızın geleceğini etkileyecek en büyük sorunlardan biridir." diye konuştu.

Bugün emekli olsa bin 200 lira maaş alacağını söyleyerek, kürsüde afiş açan Özüpak, "Bu ülkede bu maaşla yaşanabilir mi?" diye sordu.

Özüpak, konuşmasını "TBMM'nin kapısını aşındırmaya azimle devam edeceğiz. Lütfen birbirimize sahip çıkalım. İnsan hayatından daha kıymetli hiçbir şey yoktur" sözleriyle bitirdi.