Bursa
Açık
21.6°

EYT'liler ortak karara vardı!

EKONOMİ , 29 Nisan 2019 Pazartesi, 15:38

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), yönetim ve il temsilcilerinin katılımıyla Bolu kampında yaptıkları toplantılar sonucu alınan kararları açıkladı. 1. Temsilciler Toplantısında, "Maruz kaldığımız hak gaspına karşı verdiğimiz mücadelemiz kesintisiz sürecektir" açıklamasında bulunuldu.

EYT'liler ortak karara vardı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), 28 Nisan 2018 tarihinde Bolu'da kampa girdi. Bolu'daki kampa dernek yönetimiyle birlikte 55 il temsilcisinin de katılımıyla 2 gün süren tartışma, değerlendirme ve karar alma toplantıları yapıldı.

"MARUZ KALDIĞIMIZ HAK GASPINA KARŞI VERDİĞİMİZ MÜCADELEMİZ KESİNTİSİZ SÜRECEKTİR"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yaptığı açıklamada, "Emeği ile geçinen bizlerin uğradığı hak gaspında maalesef ki bütçeye yük ve erken emeklilik istiyorlar algısıyla yaratılmak istenilen sonuçlarda, Bütçeye yük olmadığımız, aksine yıllarca ekonomiye en uzun süreli katkıyı sunanlar bizleriz. Yıllarca ödediğimiz ve yaşından dolayı iş bulup çalışması ile şanslı olan arkadaşlarımızın halen ödemekte olduğu, devletimize emanet ettiğimiz primlerimizin karşılığı istemekten başka gayemiz yoktur. Aylık bağlama oranlarının değiştirilmesi ile adaletsiz bağlanan emekli maaşları değil, insanca yaşanabilir emeklilik maaşıyla beklentimiz olan maaşlarımızın bütçeye yük olacaklar söylemlerini kabul etmediğimiz gibi, sorumluları da EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR DEĞİLDİR." ifadeleri yer aldı.

"AMACIMIZ ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL"

Yapılan toplantılarda "Hukukun geriye işlemezlik" ilkesinin ihlal edildiğini ve bu hukuksuzluğun emeklilikte yaşa takılanların talebinin giderilmesiyle çözüme kavuşabileceği dile getirildi.

EYTSYDD'nin il temsilcilerinin tanıtımıyla başlayan toplantısında, bütün illerin yaptığı çalışmaları ve yapılması istenilen, sonuca ulaştıracak hedefleri belirlendi.

Dernek, toplantılarından ardından çıkan sonuçları kamuoyuyla paylaşma kararı aldı.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), yaptığı toplantısında;

"1.-Yaptırım gücümüzü arttıracağı fikrimiz doğrultusunda Federasyon olma ve bu yolda ilk adımların atılması,

2- Yönetimi diğer illerle paylaşarak, yeni yönetim kadromuzun oluşturulması,

3.- Dernek Tüzük değişikliğine gidilerek, kanunlarca yaratılmış tüm mağduriyetlerle mücadele edilmesi, (Abo, Staj, Kıdem Tazminatı vb.)

4.-Yönetimin görev ve sorumluluklarını paylaşacak Alt Komisyonlar kurulması,

5.- Parti Genel Başkanları ve Meclis görüşmelerine devam edilmesi,

6.- Sosyal Medya, Basın ve Televizyonlarda (Ulusal ve Yerel Basın) gündemde kalınmaya devam edilmesi,

7.- Emeklilikte Yaşa Takılanların haklılığını gösterir Akademik bir çalışmanın yaptırılması,

8.- Bütün illerde Sosyal sorumluluk projelerimiz ile hak arayan bir topluluğun bireyleri olarak, üzerimize düşen sorumluluklarla farkındalık yaratılması,

9.- Ne kadar büyük bir aile olduğumuzun göstergesi olarak Dernek üyelik kartları yaptırılması ve kart sahiplerinin çeşitli indirim ve ayrıcalıklardan faydalandırılması,

Kararları alınmıştır." ifadeleri yer aldı.