Bursa
Açık
26.8°

'EYT'liler kıyak değil, haklarını istiyor!'

GÜNCEL , 07 Eylül 2019 Cumartesi, 14:32

Ankara Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği yöneticilerinden Ersin Kotan, "Erken emeklilik değil, 1999 öncesi haklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Bu sorun sadece işçi emeklilerinin değil, memurların da sorunu. Herkesi yarın Tandoğan Meydanı'nda gerçekleşecek mitinge destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

'EYT'liler kıyak değil, haklarını istiyor!'

Ankara Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği yöneticilerinden Ersin Kotan, yarın Tandoğan Meydanı'nda yapılacak miting öncesi Evrensel'e açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN 'ÇALIŞMA VAR' SİNYALİ

Kotan, hafta içerisinde Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin ile dernek yöneticileri olarak bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, taleplerini, yasada neler olması gerektiğini bir kez daha ilettiklerini söyledi. Bilgin'in kendilerine EYT'lilerle ilgili bir çalışma içerisinde oldukları paylaştığını söyleyen Kotan, "Cumhurbaşkanının sorunlarımıza ve taleplerimize kulak vereceğini umuyoruz. 1999 yılı öncesi haklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Bizim erken emeklilik gibi bir talebimiz yok" diye konuştu.

'YILLARDIR MAAŞIMIZI ALMAYARAK KAYNAK YARATTIK'

EYT'lilerin taleplerinin ekonomiye yük getireceği yönündeki açıklamalara tepki gösteren Kotan şöyle konuştu: "Benim normalde 2013'te emekliliğim doldu. Yaştan 8 yıla takıldım. 6 yıldır hakkımı almayarak zaten ülkeye katkıda bulundum. Bize kıyaklık yapılsın istemiyoruz ki biz. Bizim 25 yıl prim hakkımız vardı, o hakkımızın verilmesini istiyoruz. 25 yıl tamamlayıp zaten üzerine 5-6 yıl fazladan çalışmışız, bu süreçte maaşımızı, toplu paramızı almayarak kaynak zaten yaratmışız. İstenildiği zaman herkese, her şeye kaynak yaratılabiliyor. Emekli maaşını, toplu parasını aldığında zaen bu ülkenin ekonomisi için harcayacak, ekonomiyi canlandıracak".

'AYLIKLAR GÜNDEN GÜNE DÜŞÜYOR'

2000 yılı öncesi aylık bağlama oranları yüzde 70 iken bugün yüzde 28'ler seviyesine düştüğüne dikkat çeken Kotan, 2 bin lira alması gereken bir çalışana 900-1100 lira gibi rakamlarda aylık bağlandığını söyledi. Kotan, "İnsanlar çocuk okutuyor, ev kirası veriyor, geçime nasıl bir çözüm bulacağımızı düşünüyoruz. 1000-1100 lira ile insanlar nasıl geçinecekler? Aylıklar artması gerekirken günden güne düşüyor" diye konuştu.

'İŞÇİ, MEMUR HERKESİN SORUNU'

Aylık bağlanma oranlarının sadece işçi emeklilerini değil, memurları da ilgilendirdiğini vurgulayan Kotan, "Tüm çalışanları yarın Tandoğan Meydanı'nda gerçekleşecek mitinge destek vermesini istiyoruz, çünkü bu bütün çalışanların sorunu" dedi.