Bursa
Açık
31.9°

EYT'liler için kaynak buldu!

GÜNCEL , 10 Aralık 2019 Salı, 08:39

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, EYT konusunda kaynak tartışmasına değindi.

EYT'liler için kaynak buldu!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te devam eden bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak EYT konusuna değindi.

Baş, "Keşke daha çok vaktim olsa, daha çok konuşsak ama bence bütçede şunu konuşmamız lazım değerli arkadaşlar: Bu yoksulluğu nasıl aşacağız? Halkın sefalet içinde yaşamasını nasıl engelleyeceğiz? EYT'lileri nasıl emekli edeceğiz? Emekliler nasıl insan gibi yaşayacaklar? Bu bütçe konuşmasında bunları konuşmamız lazım.

Hani hep soruyorsunuz ya "Kaynak nerede? Kaynak nerede?" Bakın, sizin Genel Başkanınız itiraf etti, dedi ki: "TEKEL'in arazisini şahıslar kendilerine peşkeş çekmişler." Ben başka sayayım mı? Paşabahçe, Erdemir, İsdemir, TEKEL, Sümer Holding, şeker fabrikaları. Yani siz özelleştirme rekoru kırdınız; bu memleketin işçisinin, emekçisinin alın teriyle, babalarımızın, dedelerimizin alın teriyle yapılan her şeyi sattınız. Kaynak mı arıyorsunuz? Hadi gelin, kaynak bulalım. Hadi şu, halkın olanlara, o peşkeş çektiklerinizin hepsine yeniden halk adına el koyalım, bakalım o zaman memlekette emeklilikte yaşa takılanlar için kaynak çıkıyor mu, yoksullar için kaynak çıkıyor mu, asgari ücreti artırmak için kaynak çıkıyor mu. Varsa cesaretiniz biz hazırız. Bu bütçeyi gerçekten tartışmak istiyorsanız, kaynak yaratmak istiyorsanız, halkın malına çökenlerden halkın malını geri alalım, hepsini kamulaştıralım diyorum." ifadelerini kullandı.