Bursa
Açık
19.1°

EYT'liler erken seçim istiyor!

EKONOMİ , 22 Şubat 2020 Cumartesi, 11:42

Kimi emekli olmayı beklerken işsiz kaldı, kimi ilerleyen yaşı nedeniyle iş bulamıyor. İş bulabilenler de çalışmaya korkuyor, zira çalıştıkça alacakları emekli maaşları düşüyor. EYT'liler sorunlarını ve taleplerini enbursa.com'a anlattı.

EYT'liler erken seçim istiyor!

Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği'nin düzenlediği çalıştaya katılan EYT'liler sorunlarını ve taleplerini enbursa.com'a anlattı.

EYTSYDD kurucularından Serpil Şahin, 18 yaşında sigortalı olduğunu ve 20 yıl sonra emekli olmayı beklerken işten çıkarıldığını belirterek, şunları söyledi:

'ARTIK EMEKLİ OLSAM DA...'

"Emekli maaşı beklerken aylarca işsiz kaldım. 40 yaşını geçince iş bulamadım. Bana 9 sene vurdu. Çocuğum üniversiteye başladığında emekli maaşına kavuşmayı ve onunla ilgilenmeyi hayal ediyordum. Çocuğum 'Artık emekli olsan da fark etmez, benim en güzel zamanlarımda sen yanımda yoktun' diyor. O kadar dokundu ki bu bana."

'İŞ BAŞVURUSU BİLE KABUL ETMİYORLAR'

Eskişehirli Recep Kepir, 30 yıllık SGK'lı ve 2.5 aylık işsiz olduğunu belirterek, "İş başvurusuna gittiğimde form bile doldurtmuyorlar, 46 yaşında olmamdan dolayı. Herkes böyle. EYT bir haktır. 30 yılımızı verdik, emekli olmak istiyoruz." dedi.

'HAK VERİLMEZ ALINIR'

İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, EYT hareketinin daha da büyüyeceğini söyledi: Türker, "Mücadele ettiğiniz sürece her hakkını alırsınız. Mücadele etmeden hiçbir şey elde edemezsiniz" diye konuştu.

Bursalı İsmail Durak ise şunları anlattı:

'ARTIK BARDAK TAŞTI'

"Otomotiv sektöründe çalışırken 5 yıl önce işten çıkarıldım. Primlerin yüksek ödendiği için başka bir yerde çalışamıyorum. Çalışırsam 32 senemi çöpe atmış oluyorum. 5 yıldır hazırdan yiyiyoruz. İş sonuna geldi, bardak taştı, erken seçimi bekliyoruz. AK PARTİ kurulduğundan beri oy veren ve verdiren biri olarak da pişmanım."

'SURİYELİLERE BAKIYORUZ'

Düzce'den Alaatin İçten, "Sayın Cumhurbaşkanımız Suriyelilere bakıyor da bize niye hiç bakmıyor. Biz çalışacağız, onlar yiyip içip yatacak. Bizim askerimiz orada şehit olacak. 29 yıl sigortam var, 3 yıl daha beklemem gerekiyor. Şu anda boşum, işsizim." dedi.

'MADEM YASA GERİYE İŞLETİLİYOR...'

Eskişehir EYT Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Çıkmaz, 2 yıl önce emekli olması gerektiğini, sağlık sorunları yaşadığını belirterek, "Şimdilik patronumuz idare ediyor, ama nereye kadar? İşi olmayan birçok EYT'li arkadaşımız var. Hükümetin artık kulağını bize vermesi lazım. Dünyanın hiçbir yerinde yasa geriye işletilmez. Bu bir hak kaybı. Askerlik 6 ay, bedelli 21 gün. Biz 18 ay askerlik yaptık. Biz devlete diyor muyuz, 12 ayı geri ver. Yasa geriye doğru işletiliyorsa bizim de bunu geri istememiz lazım" diye konuştu.

'BU NE ÇELİŞKİ?'

25 Kasım'dan beri işsiz olduğunu belirten Hamit Doğar, "Sigortalı işe başlamaya korkuyorum. Primlerim yüksekti, işe başlarsam emekli maaşım otomatikman düşecek. İşe başvuruyorum, işveren sen yaşlısın diyor, diğer tarafta Meclis'te siz en verimli döneminizi yaşıyorsunuz, diyorlar. Bu ne çelişki?" ifadelerini kullandı.

'BU BİRİKİM DEVLETİN KASASINDA'

Bursa'dan Ersel Salcı, 14 yaşından beri çalışma hayatında olduğunu belirterek, "Ödediğimiz vergiler primler peşin peşin kesildi. Bu birikim devletin kasasında. Alnımızın terini, elimizin emeğini verdik, şimdi neden karşılığını almayalım? Bizim derdimiz bu, siyasetle alakamız yok." dedi.

'VERSİN BENİM PARAMI'

Gebze'den Gazi Davulcu ise "32 yıl çalıştım, 10 bin 200 prim günim var. 13 aydır işsizim. Kendi paramızla rezil olmuşuz. 1 milyona yakımn para ödemişim devlete. Versin benim paramı" diye konuştu.