Bursa
Çok Bulutlu
2.5°
enBursa Haber

EYT'liler Bursa'da toplandı! Ne köpüğüz ne de türemiş...

EKONOMİ , 18 Kasım 2018 Pazar, 20:40

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (EYTSYD) Derneği tarafından Bursa'da düzenlenen toplantı mitinge dönüştü. EYTSYD Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, "Biz ümidimizi yitirmedik. Cumhurbaşkanımız bize bir ses verecek" dedi. EYT mücadelesine her platformda destek veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da "EYT'liler ne köpüktür ne türemiştir. Emeklilikte yaşa takılanlar özbeöz bu ülkenin evladıdır" diye konuştu.

EYT'liler Bursa'da toplandı! Ne köpüğüz ne de türemiş...

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Bursa'da buluştu, salona sığmayan EYT'liler sokaklara taştı.

EYTSYD Derneği Bursa Şubesi tarafından Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya katılım bir hayli yoğundu. Yüzlerce kişi toplantının yapıldığı binaya akın ederken, içeride ve dışarıda izdiham oluştu.

EYTSYD Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, toplantıyı düzenleyen Bursa Şubesi yönetimine teşekkür etti, iki hafta sonra daha büyük bir salonda yeni bir toplantı sözü verdi.

'KOCAMAN BİR AİLEYİZ'

EYT'lilere seslenen Gönül Boran Özüpak, "Davanıza sahip çıktığınız için mutlu ve gururluyum. Fedakarlıkla davanıza sahip çıkıyorsunuz. Ne kadar kocaman bir aile olduğumuzu bizi görmeyenlere, bizi duymayanlara göstererek, örnek teşkil etmiş olacağız" dedi.

EYT'lilerin yıllar boyunca her ay maaşlarından hatırı sayılır bir vergi ve prim kesintisi yapılan, istenen şartları fazlasıyla yerine getiren, ama emekli olup maaşlarını alamayan bir kesim olduğunu söyleyen Boran Özüpak, şunları kaydetti:

'IMF DİRETMESİYLE ÇIKTI'

"8 Eylül 1999 öncesinde çalışma hayatımız devletimizle yaptığımız bir akitle başlamış oldu. Devletimiz bu akitle bize dedi ki, o dönemin kanunlarıyla, kadınlar 20 yıl-erkekler 25 yıl ve 5 bin prim günüyle, vergilerinizi ödeyin, primlerinizi bize emanet edin, bunun karşılığında da güvenilir bir aylık bağlanacak ve ücretsiz sağlık yardımından faydalanacaksınız! Dönemin 3'lü koalisyon hükümeti, Türk Milleti'nin iradesiyle değil, IMF'nin Sosyal Güvenlik reformu diretmesiyle, 17 Ağustos 1999 depreminin hemen sonrasında 4447 sayılı kanunla mezarda emeklilik yasasını çıkardılar. EYT'liler olarak hak gasbımız 8 Eylül 1999'da 4447 sayılı kanunla hukukun geriye işlemesiyle başladı. Maç oynanırken kural değişti. Kazanılmış haklarımızı hukuksuzlukla geri alındı. Bizlere 'erken emekli olmak istiyor' diyorlar. Hayır, bizler kazanılmış haklarımızı istiyoruz. Bizlere '38-40 yaşında emekli olmak istiyor' diyorlar. Bizler sisteme ilk girdiğimiz dönemdeki şartların iadesini istiyoruz. Erken emekliliği, 38-40 yaşında emekliliği onaylamıyoruz. 45-50 yaş arasında yaşanan mağduriyete çözüm üretilmesini istiyoruz. Bizlere 'ülke ekonomisini batıracak 'diyorlar. Hayır, biz 28-30 yıldır ödediğimiz vergi ve primlerle ekonomiye katkı sunduk. Mali yükün bizlere yüklenmesini kabul etmiyoruz."

'CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE BİR SES VERECEK'

EYTSYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, sözlerini "Biz ümidimizi yitirmedik. Cumhurbaşkanımız bize bir ses verecek." ifadeleriyle tamamladı.

Boran Özüpak'ın ardından söz alan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise konuşmasına teşekkürle başlayarak, "En önemlisi ülkemizin cesur kadınlarına çok teşekkür ediyoruz. Kadınların ön saflarda olduğu mücadeleler kazanılacak mücadelelerdir" diye konuştu.

EYTL'lilerin "bu vatanın özbeöz evlatları" olduğunu söyleyen Erdursun, şunları kaydetti:

'İKTİDARDA BAŞKA MUHALEFETTE BAŞKA'

"Bir yasa çıktı. 1999 tarihinde. O gün muhalefet partisi, Fazilet Partisi, bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. Siyasiler iktidardayken farklı, muhalefetteyken farklı olmamaları gerekiyor. 1999 yılında yasa çıktığında 'Hayır, bu yasa çıkmamalı' deyip, bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürenler, bugün bu yasayı çıkartırsak, maddi olarak ekonomik olarak bu ülke bu yükün altından kalkamaz, diyor. Ve bir de bununla ilgili rakamlar çıkarıyor."

'MALİYETTEN ÖNCE MAĞDURİYETİ KONUŞALIM'

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 750 milyarlık maliyetin, EYT'lilerin 30 yıl boyunca alacakları maaşın maliyeti olduğunu kaydeden Erdursun, "EYT'lilerin maliyeti 8-10 Milyar TL. Ama ülkemizin içinde bulunduğu bu mali konjonktürde insanlar doğruları söylemekten çekiniyorlar, ama biz çekinmeyiz ve birçok Sosyal Güvenlik Uzmanı, sendikalar, evet maliyet 25 milyardır dediler. Daha sonra çark ettiler, yaklaşık 10 milyar maliyeti var, diyorlar. Ama öncelikle maliyeti ve sayıyı konuşmaktan ziyade emeklilikte yaşa takılanlar gerçekten mağdurlar mıdır bunu konuşmamız gerek." dedi.

EYT'lilerin aslında yıllardır emekli maaşlarını alamadıklarını belirten Erdursun, şöyle konuştu:

'HEM EMEKLİ OLAMIYORLAR HEM MAAŞLARI DÜŞÜYOR'

"Devlete maaşlarını bıraktılar. Bugün emeklilikte yaşa takılanlar yasası çıksa dahi, emeklilikte yaşa takılanlar geçmiş maaşları bakımından alacaklı durumdadırlar. Emeklilikte yaşa takılanlar aslında yaşa maşa takılmadılar. Bir yasaya takıldılar ve bu yasayla vatandaşın elinden resmen hakkı gasp edildi. Bugün Avrupa ülkelerinde emeklilik yaşı, bir iki yaş yükseltilme durumunda bu vatandaşa soruluyor. Bizde de deniyor ya, millet bilir. Millete sormak lazım. Peki, size soran oldu mu? Ama sizin böyle istediğinizi söylüyorlar, bu doğru mu? Bugün ülkemizde emeklilikte yaşa takılanlar hem emekli olamıyorlar, hem de çalıştıkça prim ödendikçe maaşları düşüyor. 1999 yılında, dediler ki biz emeklilik yaşını kadınlarda elli sekiz, erkeklerde altmışa çıkartalım. Hem de aylık bağlama oranlarını düşürelim. O günkü muhalefet, siz milleti mezarda mı emekli edeceksiniz, dedi. Daha sonra 2008 yılında emeklilik maaşı bağlama yaşını altmış beşe çıkardılar. Aylık bağlama oranını bir kere daha düşürdüler."

'NE KÖPÜKTÜR NE TÜREMİŞ'

EYT Yasasının çıkması halinde 500 bin kişiyi kapsayacağını belirten Erdursun, "Dışişleri Bakanı, bir açıklama yaptı. Dedi ki 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışarıdaki ülkelere 8 milyar dolar insani yardım yaptı. 45 trilyon eski parayla, insani yardımda bulunmuşuz. Ülkede para var ama vatanın öz evlatlarına gelince para yok, diyorlar. Bu vatanın öz evlatlarına yetecek para da var. Çünkü emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır bu ülkede çalıştılar. Gecesini gündüzüne kattılar, sigorta primleri ödendi, vergileri ödendi. Birileri gibi kendi ülkesini terk edip de bana bir hak ver demedi. Beş yıl önce sekiz yıl önce on yıl önce ne diyorsak aynısını diyoruz. Sadece emeklilikte yaşa takılanlar değil, kadınların, işsiz gençlerin, düşük emekli maaşı alan yaşlıların, bu ülkenin gerçekten çalışarak üreterek katkı sunan kişilerinin hep yanında olacağız. Birileri diyor ki emeklilikte yaşa takılanlar köpük. Köpük olmadığını bir kez daha anlatıyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar ne köpüktür ne türemiştir. Emeklilikte yaşa takılanlar özbeöz bu ülkenin evladıdır." ifadelerini kullandı.

TOPLANTI MİTİNGE DÖNÜŞTÜ

EYTSYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, toplantının ardından salon dışında toplanan kalabalığa seslendi.

Gönül Boran Özüpak, konuşmasında, "Sayenizde toplantı değil miting yaptık. Bu davayı kazanacağız. Bugün burada siz bunu gösterdiniz ve bütün illerimize örnek olacaksınız. Temsilciliklerimizi 81 ile yayma çabasındayız. Edirne'den Karsa'a, bir halk hareketini oluşturmuş durumdayız" dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun da "EYT'liler haklı mücadelenin fitilini Bursa'dan ateşliyorlar" diye konuştu.