Bursa
Parçalı Bulutlu
32°

EYT'liler bir de böyle mağdur oluyor!

EKONOMİ , 22 Kasım 2019 Cuma, 16:09

enBursa.com yazarlarından Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT'lilerin emekli olamamalarının yanı sıra bir de çalışıp prim ödedikçe aylık bağlama oranlarının düşmesi ile ikinci kez mağdur olduklarını söyledi. Erdursun, aylık bağlama oranlarında uygulanan kat sayı sisteminin EYT'lileri ve tüm çalışanları olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

EYT'liler bir de böyle mağdur oluyor!

"Emeklilikte Yaşa Takılanların emekli olamaması bir mağduriyet, bir de çalışıp prim ödedikçe ileride emekli olduklarında alacakları maaşın düşecek olması başka bir mağduriyet" diyen Erdursun kat sayı sisteminin getirdiği tabloyu şu sözlerle değerlendirdi:

"Ülkemizde aylık bağlama oranları değiştirildi. Eğer bir kişiye emekli maaşı bağlanacaksa 2000 yılından önce kaç günü var, (2000-2008 arası) 2008 sonrası kaç günü var diye ayrı ayrı hesaplama yapılarak bu karma sistemle beraber kişinin alacağı maaş belirleniyor. 2000 yılından önce ortalama aylık bağlama oranları yüzde 60'lar civarındaydı. 2000-2008 arası yüzde 40'lara, 2008'den sonra da ortalama yüzde 20'lere düştü. 2000 yılından önce ne kadar fazla gün varsa o kadar yüksek maaş, 2000 ve özellikle 2008'den sonra ne kadar fazla gün varsa çalışanlar o kadar düşük maaş alıyorlar. Çalışan ve prim ödeyen kişilerin fazla prim günlerinin karşılığında ödüllendirilmesini bırakın cezalandırıldığı bir sistem var. Bu sistem şu anda hem Emeklilikte Yaşa Takılanları hem de tüm çalışanları mağdur ediyor"

Erdursun, aylık bağlama oranlarının düşmesinin kayıt dışı istihdamın da önünü açtığını , prim gününü tamamlayanların maaşlarının düşmemesi için kayıt dışı çalışmaya yönelmeye başladığını sözlerine ekledi.