Bursa
Açık
21.8°

'EYT lideri Özüpak'ı ve EYT'lileri unutmuyoruz!'

GÜNCEL , 19 Kasım 2019 Salı, 19:17

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilere İskandinav ülkelerini örnek göstermesini eleştirdi. EYT lideri Gönül Boran Özüpak ve EYT'lileri unutmayacaklarını söyleyen Yalım, "'35 milyon misafirimize 35 milyar dolar para harcadık.' diyorsunuz, sadece 5 milyar dolar EYT'li vatandaşlarımıza gerekli harcamayı yapmıyorsunuz." dedi.

'EYT lideri Özüpak'ı ve EYT'lileri unutmuyoruz!'

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, şunları söyledi:

"... Bu ülkede, 874 bin kişi emekli olduktan sonra hâlâ bin TL'nin altında emekli maaşı alıyor. Gelin intibak yasasıyla alakalı da gerekenleri yapalım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hiçbir emeklinin asgarî ücretten, 2.020 TL'den aşağı emekli maaşı olmasın diyoruz.

İskandinav ülkelerinin battığından filan bahsetti Sayın Cumhurbaşkanı, İskandinav ülkelerinin battığı filan yok. 67 bin, 68 bin, 50 bin dolar senelik millî gelirleri var.

Yani sonuçta, bakın, İskandinav ülkelerindeki bir vatandaşın millî geliri 75 ila 45, İskandinav ülkelerinin en düşüğü 39 bin dolarken ülkemizdeki millî gelirimiz maalesef kişi başı 9 bin dolar. Ben aynı o ülkedeki millî gelire sahip vatandaşlar gibi kendi ülkemizdeki vatandaşlarımızın da keşke 60-70 bin dolar geliri olsa diyorum. Onun için, gereken ekonomik seviyenin düzeltilmesi adına üreten bir Türkiye'yi de tekrar geri getirmemiz lazım.

Buradan EYT'nin lideri olan Sayın Gönül Boran'ı ve de EYT'li olan tüm vatandaşlarımızı unutmuyoruz, tüm emekli vatandaşlarımızı unutmuyoruz. Onların haksızlığa uğradıkları bu süreçte EYT'lilerin yanında olduğumuzu özellikle belirtiyorum. '35 milyon misafirimize 35 milyar dolar para harcadık.' diyorsunuz, sadece 5 milyar dolar EYT'li vatandaşlarımıza gerekli harcamayı yapmıyorsunuz."