Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

'EYT'li olarak varlık içinde yokluk çekiyoruz'

YAŞAM , 26 Haziran 2019 Çarşamba, 15:48

Sosyal medyada yayınlanan videosuyla Türkiye'de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) gerçeğini bir kez daha gözler önüne seren Murat Üzüm, yaşadıklarını enbursa.com'a anlattı. 3 yıldır işsiz olan ve sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan Üzüm, intiharın eşiğinden eşi ve EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak sayesinde döndüğünü söyledi.

'EYT'li olarak varlık içinde yokluk çekiyoruz'

Adı Murat Üzüm... 46 yaşında... Türkiye onu sosyal medyada yayınlanan bir videoyla tanıdı.

Türkiye'deki milyonlarca EYT'liden biri olan Murat Üzüm, yaklaşık 1 yıl önce çekilen o videoda, "Ben sağlık sorunu dolayısıyla çalışamıyorum. Bu yüzden hastaneye gittiğimde bin 250 lira devlet hastanesinde para çıkışmadığı için endoskopi dahi yaptıramadım. Dolasıyla ben aslında ölümü bekleyen bir insanım. Eğer hakkımı vermezlerse, ölüm sadece erken gelecektir. Sadece bir şey diyorum Cumhurbaşkanına, siz sorumlusunuz. Bir tek umudum Devlet Bahçeli'ydi. O da bizi yarı yolda bıraktı." diyordu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülüeri büyük ilgi gören Murat Üzüm, yaşamından kesitleri enbursa.com'a anlattı.

'ELDE VAR KAHIR'

1973 doğumlu, 46 yaşında olan Murat Üzüm'ün sigorta girişi 1992... Yürürlükteki mevzuata göre, 53 ya da 54 yaşında emekli olabilirdi. Tabii bunun için 25 çalışma yılını 5 bin 600'den fazla prim gününü doldurması gerekiyordu. Ne var ki özel sektörde çalışan Üzüm, 3 yıl önce işsiz kaldı. İşsizliğinin üzerine bir de sağlık sorunları eklendi. Kendi deyişiyle "kahır" günleri işte böyle başladı.

Son derece halsiz hissediyordu kendisini Murat Üzüm. 100 metre yürümeye kalksa en az 4 kez durup dinlenmesi gerekiyordu. Sonunda İstanbul'da bir devlet hastanesinin kapısını çaldı. Ne çare ki işsizdi, sigortası yoktu, üniversitede okuyan oğlunun burs parasını hastanede harcamak zorunda kaldı.

'AİLENİN BELKEMİĞİ: KADIN'

Bir çeşit kan hastalığından muzdaripti Murat Üzüm. Hastaneye gittiğinde o kadar kötü durumdaydı ki doktorlar "Umut yok" dedi, "Sabaha çıkmaz" dedi. Çok sevdiği eşi oracıkta düşüp bayılmıştı!..

Ne teşhis konabildi hastalığına doğru dürüst, ne de tedavi olabildi. Sağlığı çalışmasına el vermiyordu. Zaten sağlığı el verse iş nerdeydi?

Biri lisede, öteki üniversitede okuyan iki oğlu vardı. Baba ailenin direğiyse anne belkemiğiydi. Üzüm ailesi bir kadının omuzlarında yaşam sürmeye devam etti.

'VARLIK İÇİNDE YOKLUK'

Üzgündü, kahırlıydı Murat Üzüm... Ah işsiz kalmasaydı, ah sağlığı bozulmasaydı ve ah emekli olabilseydi. Çalıştığı yıllar sigortası eksiksiz yatmıştı. Yatmıştı yatmasına ama emekliliğine henüz yıllar vardı. Adeta "varlık içinde yokluk" çekiyordu. Yıllarca çalışmış, sigorta primleri eksiksiz yatmış, ama geldiği noktada çaresiz kalmıştı.

İşte o dönem takıldı aklına ölüm düşüncesi. "Ölürsem" dedi, kendi kendine, "Eşime iyi kötü bir aylık bağlanmaz mı?"

"Adam sende" dedi eşi, "Sen olmadan para neyine benim!.."

İşte sevgili olmak, eş olmak, hayat arkadaşı olmak böyle bir şeydi!..

Sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden (EYTSYDD) haberdar oldu Murat Üzüm...

'GÖNÜL HANIM O KADAR İNANÇLI Kİ...'

Televizyonda bir kadın konuşuyor, kendisi gibi EYT'lilerin sorunlarını anlatıyor, 'çözüm' diyor, 'dayanışma' diyor, 'birlik beraberlik' diyor, 'umut' diyordu.

O kadın EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak'tı.

"Gönül Hanım'ın konuşmasına takıldım. Gözlerine baktım televizyonda. O kadar inanmıştı ki, o kadar inançlıydı ki... Gözlerindeki ışığı gördüm, umudu gördüm. Bana da umut oldu. Onun konuşması adeta kendime güvenimi yerine getirdi. Bugün durumumda bir değişiklik yok. Yine işim yok, sağlığım yine bozuk. Ama umudum var, hayattayım ve ayaktayım" diyor Murat Üzüm...

Sonra EYT toplantılarına katılmaya başlıyor Murat Üzüm. İstanbul'daki toplantılar ve mitingler dışında, EYTSYDD'nin, kendisi gibi EYT'lilerin yardımlarıyla farklı illerde yapılan toplantılara da katılıyor:

'O KADAR ÇOK BİRBİRİMİZE BENZİYORUZ Kİ...'

"Herkes borç harç, birbirine destek olarak katılıyor o toplantılara. Otobüslerde bir ekmek paylaşılıyor, insanlar dayanışıyor. Bir parti yok, her partiden, her düşünceden insan var. Seçim değil, geçim herkesin derdi. Bilseniz, ne kadar çok birbirimize benziyoruz!..."

İntihar düşüncesinden sıyrılıp hayata dayanışma içinde umutla bakan Murat Üzüm, "Bugün hayattaysam iki kadının sayesinde. Biri eşim, diğeri Gönül Hanım... Eşim zaten gözbebeğim, Gönül Hanım da bize umut aşılayan annemiz, ablamız, bacımız" diyor.

EYT mücadelesinin başarıyla sonuçlanacağına da emin Murat Üzüm:

'UMUDUMUZ BÜYÜK'

"Yaşayıp gidiyoruz. Elimizde sadece 'kahır' var şimdilik. Ama bize kahır yaşatanlar da kahır yaşıyor artık. Ne kadar birlik olursak o kadar büyüyecek umudumuz!.."