Bursa
Açık
9.2°

EYT'li biri yetim aylığı talep edebilir mi?

GÜNCEL , 26 Şubat 2020 Çarşamba, 08:30

Sözcü Gazetesi Yazarı Sezgin Özcan, bugünkü köşe yazısında, bir okurunun "EYT'li hangi koşulda yetim aylığı talep edebilir?" sorusuna yanıt verdi.

EYT'li biri yetim aylığı talep edebilir mi?

Sözcü Gazetesi Yazarı Sezgin Özcan, bugünkü köşe yazısında, bir okurunun "EYT'li hangi koşulda yetim aylığı talep edebilir?" sorusuna yanıt verdi. Özcan, EYT'li birine aylığın bağlanması için aranan şartların anne veya babanın SSK ve Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklisi olmasına göre değiştiğini söyledi.

Özcan'ın soruya yanıtı ise şu şekilde oldu:

"Emekli olan anne ve/veya babanın vefatı halinde kız çocuğuna aylık bağlanması için aranan şartlar, anne veya babanın SSK ve Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklisi olmasına göre değişiyor.

Aranan ortak şart, kız çocuğunun evli olmaması, evli olmakla birlikle sonradan boşanmış veya dul kalmış olması. Dolayısıyla evli olan kız çocuğuna hiçbir statüden yetim aylığı bağlanmıyor. Diğer şart ise Emekli Sandığı statüsünden bağlanacak yetim aylığında, kız çocuğunun Emekli Sandığı'na tabi çalışmıyor olması; SSK veya Bağ-Kur statüsünden bağlanacak yetim aylıklarında ise herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmıyor olması.

Buna göre, evli olmayan, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olan EYT'li (emeklilikte yaşa takılan) kız çocuğuna, yaşını beklerken SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışıyor olsa da Emekli Sandığı emeklisi olan anne veya babasından yetim aylığı bağlanır. SSK veya Bağ-Kur emeklisi olan anne ve/veya babasından aylık bağlanması için ise herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmıyor olması gerekiyor."