Bursa
Çok Bulutlu
7.2°
enBursa Haber

EYT konusunda her şeyi anlattı!

EKONOMİ , 09 Aralık 2019 Pazartesi, 13:16

EYT konusundaki görüşleri nedeniyle partisi MHP ile ters düşerek ihraç edilen Erhan Usta, EYT konusundaki çözüm önerilerini ve ayrılık sürecini katıldığı bir televizyon programında anlattı. Usta, "Hiç prim yatırmadan emekli olan insanların olduğu bir ülkede 10 bin gün prim yatıran birisine "Ben sizin feryadınıza kulak tıkıyorum" diyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

EYT konusunda her şeyi anlattı!

26 yıl boyunca Devlet Planlama Teşkilatı'nda sürdürdüğü görevinden 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesinde istifa eden ve MHP'den milletvekili seçilen; ancak EYT konusunda partisi ile ters düştüğü için ihraç edilen Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, gündeme ilişkin gelişmeleri yorumladı.

EYT konusunun bir tarafın yalnız başına çalışması ile çözülemeyeceğini vurgulayan Erhan Usta, "Tüm paydaşlarla bu sorunun çözülebilmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önemliydi. Sayın Cumhurbaşkanı hiçbir şekilde detayı belli olmayan, bana göre hayali bir rakam olan 750 milyar TL gibi bir rakam ortaya koydu. Bu konu hakkında çalışılması lazım. Bu kolay bir konu değil. 750 milyar TL dediğimiz olay, bu konunun 40 yıllık maliyeti. Biz hangi konuda 40 sonrasının maliyet rakamını veriyoruz? Bu rakam hepsinin aynı anda emekli olması durumunda ortaya çıkabilecek bir durum, bunun önüne geçmek için de kademeli olarak emeklilik sağlanabilir. Bu insanlar işverene göre yaşlı, devlete göre genç. Bu insanlar ne yapacak? Yedi bin gün, sekiz bin gün, on bin gün prim yatırmış olan insanlar var. Bu insanların durumu ne olacak?

MİLLETLE PAYLAŞIN

"Hiç prim yatırmadan emekli olan insanların olduğu bir ülkede 10 bin gün prim yatıran birisine "Ben sizin feryadınıza kulak tıkıyorum" diyemezsiniz" diyen Erhan Usta, "EYT konusunu bütün partiler de seçim beyannamesine koymuş durumdaydı. Ülkenin şartlarına uygun olup olmadığını beyannamenize koymadan önce düşünecektiniz. Bu konuyu biz MHP'de Sayın Bahçeli ile konuşmuştuk, mutedil davranılması gerektiğini söylemiştim. Bu işin çözüm yeri Meclis çatısıdır. Çalışma Bakanı "On senaryo üzerinde çalıştık, onu da sonuca ulaşmadı" dedi. Bu senaryoları bizimle paylaşın. Bu millet olmayacak bir şeyi talep etmez. Bu çalışmalar milletle paylaşılmalı. Sayın Cumhurbaşkanı bir danışmanını bu konu için görevlendirmişti ancak bu bir danışmanın, bir bakanın yapacağı iş değil. Toplumun tüm kesimleri tarafından çözüme ulaşmalı" dedi.