Bursa
Çok Bulutlu
31.6°

EYT kanunu çıkacak mı?

EKONOMİ , 14 Ekim 2019 Pazartesi, 15:59

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni açıklamalar geldi. Erdursun, EYT'nin 2020 yılının ana gündemi olacağını söyledi.

EYT kanunu çıkacak mı?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Youtube kanalından yaptığı açıklamada, "EYT kanunu çıkacak mı?" sorusuna yanıt verdi. Erdursun, şunları söyledi:

'2020'DE ÇIKACAĞINA İHTİMAL VERİYORUM'

"EYT kanunu çıkacak mı çıkmayacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz. EYT ile ilgili 2020 yılında bir gelişme olacağını düşünüyorum. 2020'ye kadar olan 2.5 aylık sürede bu kanunun çıkabileceğine inanmıyorum. 2020'ye kalır, en iyi ihtimalle 2020'de olur diyorum Gerçekçi olmak lazım. 2020'nin başında daha çok konuşulup Meclis'ten geçebileceğine ihtimal veriyorum. Ancak ülkenin hangi şartlarda olduğuna da bakmamız lazım. Türkiye'de hükümetler hep seçimlerden önce vatandaşlara bir hak vermişlerdir. İşte en son İstanbul seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı kararıyla BağKur'a borcu olanlara da sağlıktan yararlanma hakkı verildi. Genelde ülkemizde bir seçim öncesi bu tür değişiklikler olmuştur. Biz bir seçimi öngörüyoruz. iç ve dış politikadaki gelişmeler, göç politikasındaki yanlışlıklar, ekonomi politikalarındaki yanlışlıklar... Erken seçimin şartları da oluşuyor. Yerel seçimlerde iktidar güç kaybetti. Burada EYT çok ciddi bir konuydu. Hükümet görmezden geldi. Bir seçim yaşadılar, kötü bir sonuç aldılar. Bir riske gireceklerini düşünmüyorum. Bu nedenle de diyorum ki EYT konusunda 2020'de daha olumlu açıklamalar yapılacaktır."