Bursa
Çok Bulutlu
14.5°

EYT için 3 seçenek masada

GÜNCEL , 17 Eylül 2019 Salı, 18:27

İş Hukuku Uzmanı, Sözcü gazetesi Yazarı Sezgin Özcan, emeklilikte yaşa takılanlar için 3 çözüm önerisinin gündemde olduğunu yazdı.

EYT için 3 seçenek masada

Sözcü gazetesi Yazarı, İş Hukuku Uzmanı Sezgin Özcan, "EYT'liler için ilk olumlu adım" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

20 yıl sonra EYt konusunda ilk kez hükümet tarafından "olumlu bir adım" atıldığını belirten Özcan, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'in Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirildiğini, ancak bu girişimin "hemen sonuç" doğurmasının "pek mümkün gözükmediğini" kaydetti.

Özcan, EYT'liler için masada olduğu belirtilen 3 çözüm önerisini de şöyle sıraladı:

"Öncelikleri 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlarla sınırlı olarak, yaşa takılanlar hakkında değişiklik öncesi hükümlerin uygulanması ve hemen emekli edilmeleri.
İkinci olarak, sigorta başlangıç tarihlerine göre kademelendirme yapılıp, en eski girişlilerden başlamak üzere emekli edilmeleri.
Üçüncüsü ise emekliliklerine kalan her yıl için emekli aylıklarında belli bir oranda indirim yapılarak emekli edilmeleri."

Özcan, "Bu öneriler içinde arzu edilen, ilk talebin yerine getirilmesi olmakla birlikte, gerçekleşmesinin zor olduğu, hayata geçirilme olasılığı en yüksek önerinin üçüncü öneri olduğu gözüküyor." yorumunda bulundu.

Bursa'da bir bayram günü
Bursa'da bir bayram günü
Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu
Volkswagen'e bir darbe daha
Volkswagen'e bir darbe daha
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır