Bursa
Çok Bulutlu
24.3°
enBursa Haber

EYT'den MHP'ye zor sorular

GÜNCEL , 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 18:07

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda "MHP üzerine düştü" yaptı açıklamasında bulunan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'e EYT'lilerden sert yanıt geldi. Bir EYT'li, sosyal medya hesabından Erdem'e 10 ayrı soru yöneltti. İşte o sorular...

EYT'den MHP'ye zor sorular

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in BengüTürk TV'de yaptığı EYT açıklamasında çok sayıda tepki gelirken, Meryem Esen adlı EYT'li sosyal medya hesabından Erdem'e 10 soru yöneltti.

'EYT BİR GENÇLİK KUŞAĞI DEĞİL'

"Açık mektup" niteliğindeki paylaşımında MHP'nin EYT konusunda samimi ve dürüst olmadığını savunan EYT'li, kamuda işe alım yaş tavan sayısının 35 olması nedeniyle EYT'nin bir gençlik kuşağı olmadığını belirterek, "Bizler 45-55 yaş ortalamasına sahip bir kitleyiz, yaşanmışlıklarımızdan dolayı, gördüğümüz, duyduğumuz, yaşatıldığımız her şeyi sadece yüzde 1'lik bir yanılma payıyla birebir tercüme edebiliyoruz. Bengü TV'de dün değindiğiniz yakın #EYT tarihi ve söyledikleriniz birbiriyle uyuşmamaktadır" dedi.

'VAADİNİZİN KOŞULU MU VARDI?'

EYT'nin MHP'nim seçim beyanmanesinde "İktidar olursak yaparız" şeklinde bir koşulla yer almadığını hatırlatan Esen, "Bu vaatle aldığınız çok oy oldu. Kaldı ki seçimler bittikten sonra da iktidar olamamış olmanıza rağmen EYT için söylemleriniz ve iktidar olamadığınız halde verdiğiniz (komisyonda bekleye bekleye küflenen) yasa teklifiniz mevcut. İktidar olmak ön koşulunuz idiyse neden seçimlerden sonra çıkıp da 'Biz bu işin ucunu bıraktık, iktidar olamadığımız için vaatlerimizi yerine getiremeyiz' demediniz? Amacınız neydi? Cumhur İttifakı'na katılmak için EYT'yi koz olarak kullanmış olabilir misiniz?" diye konuştu.

'ERHAN USTA NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?'

Meclis'te EYT yasa teklifi oylaması yapıldığında MHP'nin red oyu kullandığını hatırlatan Meryem Esen, "Diğer partiler gibi 301 çoğunluğa katılmış olsaydınız bugün EYT yasası çoktan çıkmıştı" diyerek, Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın MHP'den neden ihraç edildiğini sordu.

'HAKKIMIZI ALMAMIZ İÇİN ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR?'

Yerel seçim sonrası ardı ardına gelen zamları hatırlatan Esen, asgari ücretin yoksulluk sınırının altında kaldığını belirterek, "EYT'nin o parası bile yok! Çünkü bizim hake ttiğimiz maaşımız bizim yerimize başkaları tarafından çekiliyor, gasp ediliyor. Bizler yıllarca devletimize alın terimizle üreterek primlerimizi ödedik, bizi bugün ortada bırakan devletimize katkı sunduk, çalışmak için lazım olan gençliğimizi ardımızda bıraktık, bugün devlet karda, ayazda bizi kapının önünde bekletiyor, neden? ve neden siz bu haksızlığın arkasında yer almakta beis görmüyorsunuz? Ölüm yaş ortalamasının yükseldiğini söylemişsiniz, aç insan yaşıyor olabilir mi, siz bizi çoktan öldürmüşsünüz ve hakettiğimiz birşeyi almak için ölmemiz mi gerekiyor?"

EYT'li Esen sosyal medya paylaşımına MHP ve Arzu Erdem tarafından daha önce yapılan sosyal medya paylaşımlarını da ekledi...

"EYT ile ilgili sizin yaptığınız şeyleri sizin yüzünüze karşı söyleyebilen insanlar trol değildir, beğenmediğiniz onun söylemi değil, kendi yaptıklarınızdır" diyen Esen, şöyle devam etti:

'EYT'LİLER DERVİŞ DEĞİL'

"Hiçbir EYT'li 'aman efendim benim hakkımın gasp edilmedisini savunduğunuz, benim oyumu beni kandırarak çaldığınız, umutlarımızla oynadığınız için size müteşekkirim' demeyecektir. EYT'liler derviş değil, o sabır bizde yok, masal, demode siyaset nutukları dinlemek de çok sıkıcı geliyor bize. Vicdanınızın verdiği rahatsızlıkla ekranlarda çok gergin görünüyorsunuz. Peş peşe kelime dizip çokça kesintisiz konuştuğunuzda haksızlık hakka dönüşmüyor."

EYT'li Esen'den Erdem'e bir de öneri geldi:

'YAPTIKLARINIZ YAPACAKLARINIZA TEMİNAT OLACAK'

"Şimdi de aba altındaki sözde sopanızı alenen sallaya sallaya troller böyle yaparsa bahanesine sığınıp, sanki yapabilme basiretiniz kalmış gibi 'olacağı varsa bile oldurmayacaklar' diye yeni havuç sallamayı bırakmanızı öneririz, EYT'ye yaşattıklarınız o çuvala sığmaz, malum zatın uslübu ve taktikleriyle devam ederseniz çırpındıkça batacaksınız, bir partinin özünden bu kadar uzaklaşabileceğini değil görmek, aklımıza dahi getirmemiştik. Erken seçim söylemleri gündemde, yaptıklarınızın yapacaklarınıza teminat olacağını bilmelisiniz."

'49'U BİR DAHA GÖREMEYECEKSİNİZ'

MHP'nin Meclis'teki sandalye sayısını hatırlatan Esen, "Bizce 49 sayısını beğenmeyi deneyin, halk açlıktan kırılırken o 49 sayesinde ayda ortalama 25 bin TL maaş alıyorsunuz. Zira bu sayıyı bir daha göremeyeceksiniz." ifadelerini kullandı.

'ÇOCUKLARINIZIN BAHTINA KÖTÜLÜK ETMEYİN'

"Demokraside bir oyun önemini sizler bizden daha iyi bilirsiniz" diyen Esen, "Bir EYT'Lİ olarak size yıllarca verdiğim oyların hepsini tekraren 'haram' ediyorum hepinize, aman ne olacak demeyin, 'Dede ekşi erik yer, torunun dişi kamaşırmış.' Aklınıza her EYT geldiğinde çocuklarınızı da hatırlayın her defasında, onların bahtına da kötülük etmeyin." dedi.

'İNANDIRICILIKTAN UZAKLAŞTINIZ'

Erdem'den bir daha EYT konusunda demeç vermemesini de isteyen Esen, "Tutarlılık ve inandırıcılıktan hayli uzaklaştınız. Son seçimde size zaten oy vermedik, boyunuzun ölçüsünü aldınız mı? Herşeyi babanızın hayrı için değil, elbet oy için yaptınız, söz verip yapmadıklarınızla da oy kaybettiniz, kaybetmeye de devam edeceksiniz. İyilik yapmıyorsanız kötülük de yapmayın, bu insanların yükü kendine ağır zaten." ifadelerini kullandı.

MHP'Lİ ARZU ERDEM EYT KONUSUNDA NE SÖYLEMİŞTİ?