Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

EYT'den 'kıdem' açıklaması

EKONOMİ , 06 Eylül 2019 Cuma, 15:47

Emeklilikte yaşa takılanların 8 Eylül Pazar günü Ankara Tandoğan'da yapacakları mitingin ana gündem konularından biri de kıdem tazminatı... Kıdem tazminatının fona devrine karşı çıkan EYT'liler, çalışan yararına düzenleme istedi.

EYT'den 'kıdem' açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, büyük Ankara mitingi öncesi Ulusal Kanal'a açıklama yaptı.

EYT mağduriyetine yol açan 4447 sayılı yasanın 20'inci yılında Ankara'da toplanacaklarını belirten Özüpak, düşük emekli maşlarını gündeme taşıdı.

Özüpak, şunları söyledi:

'BU MAAŞ 'MEZARA KADAR ÇALIŞ' DEMEK'

"Bugün asgari ücret 2 bin 20 TL. Ama bağlanan emekli maaşları bin-bin 500 TL arasında. Bu 'mezara kadar çalışmak zorundasın' demek. Ama biz EYT'liler arada kalan bir topluluk olarak yaşımızdan dolayı zaten iş bulamıyoruz. Varsayalım emekli olduk, bin lirayla bin 500 lirayla geçinmek çok zor."

Özüpak, kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin çalışmalarla ilgili olarak da şunları kaydetti:

'KIDEM TAZMİNATI ALINTERİMİZİN KARŞILIĞI'

"Kıdem tazminatımız, bizim alınterimizin karşılığı, yıpranmışlığımızın karşılığı. Düzenleme yapılacaksa bunun işçiden yana bir düzenleme olması gerekiyor. O yüzden biz 'Kıdem tazminatıma da dokunma' diyoruz."