Bursa
Açık
6.8°
enBursa Haber

EYT'den 'dört dikiş' tepkisi

EKONOMİ , 02 Ağustos 2019 Cuma, 23:13

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, FOX Ana Haber'e açıklamalarda bulundu.

EYT'den 'dört dikiş' tepkisi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), Bolu kampında aldıkları kararla dernek statüsünden federasyon statüsüne geçiş yapmak için gerekli adımları atmaya başladı.

EYTSYDD Yönetim Kurulu Başkanı Özüpak, FOX Ana Haber'e açıklamalarda bulundu.

Özüpak, "İl temsilcileriyle yaptığımız toplantımızda aldığımız kararla federasyonlaşma yoluna gittik. 7 tane kurulan derneğimiz genel kurulu yapma hazırlığı içerisindeler. Alacakları kararla da bizi federasyonlaşma yoluna götürecekler." şeklinde konuştu.

'ANAYASAL HAKKIM TEK TARAFLI DEVLET ELİYLE GASP EDİLİYOR'

EYTSYDD Yönetim Kurulu Başkanı Özüpak, "Anayasal bir hakkım var ve bu tek taraflı devlet eliyle gasp ediliyor. Bizim verilerimize göre 1, 1 buçuk milyon arasındayız." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A 'ÇİFT DİKİŞ' YANITI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT'liler ile ilgili "Bir yandan devletten maaş alacak diğer yandan işlerine bakacaklar. 'Çift dikiş'" açıklamasında bulunmuştu.

Özüpak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına, "Bin 200 lira ya da bin 300 lira arasında maaş bağlanan çift dikiş yapmaması mümkün değil. Ama makam sahipleri kendilerine gelince 3 dikiş 4 dikişe kadar çıkabiliyor. Reva mı?" şeklinde yanıt verdi.

'BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Gönül Boran Özüpak, "Mücadelemiz sonuna kadar sürecek yani bu davanın peşini bırakmayacağız." ifadelerini kullandı.

'MAĞDURİYETİN 20. YILINDA ANKARA MİTİNGİ'

8 Eylül 2019'da EYT mağduriyetine yol açan yasanın 20. yıldönümünde Ankara'da miting yapacak.