Bursa
Açık
27.2°

EYT'de 'Saadet' yakın mı?

GÜNCEL , 12 Aralık 2019 Perşembe, 12:51

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) açıklamasını değerlendirdi.

EYT'de 'Saadet' yakın mı?

DM Haber'in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yaptığı açıklama ile yaklaşık 1 milyon kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Temel Armutçu, trilyonluk şirketlerin milyonluk vergi borçları silinirken vatandaşların EYT sorunun çözümü konusundaki taleplerinin masraf olduğu söylenilerek çözümsüz bırakıldığını söyledi.

'EYT'NİN MALİYETİ 26 MİLYAR LİRA'

Yaş şartının kaldırılması durumunda hemen emekli olabileceklerin 1 yıllık maliyetinin (Bayram İkramiyeleri dahil) 26 milyar Lira olacağının belirtildiğini dile getiren Armutçu, "Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlğı'nın verilerine göre; SGK'nın zararını/açığını kapatmak için bu yıl yaklaşık 40 milyar lira bütçeden SGK'ya para aktarılacak. Bu aktarılacak paranın kaynağı var mı? Yok tabi ki. Bu yılın on ayında alınan 210 milyar lira iç ve dış borçtan aktarım yapılıyor. Yılın on ayında 210 milyar lira borçlanan ve 87 milyar lira da faiz ödeyen bir iktidar, EYT'lilere ödenmesi muhtemel yıllık 26 milyar lirayı maliyet olarak görüyor."dedi.

'EMEĞİN KARŞILIĞI BU MU?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Emeklilerimize yüksek bir yaşam standardı getirdik" sözlerine karşın Türkiye'de asgari ücretli ve biraz daha üstünde maaş alanların emekli maaşı yaklaşık 1.000 - 1.500 lira olduğunu belirten Armutçu, "2 bin 20 liralık asgari ücret bile geçime yetmezken, bu parayla yaşayabilmek mümkün mü? Kaç emeklimiz aldığı maaşla bir sonraki ayı getirebilmekte? Kaç emeklimiz tatile çıkabilmekte? Emeğin karşılığı bu mu? Hakkaniyete uyuyor mu?" diye sordu.

'İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ 47 BİN İLE 80 BİN DOLAR ARASINDA'

Cumhhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar, bunun bedelini ödediler" açıklamasını da değerlendiren Armutçu, "Dünya Bankası'nın verilerine göre, İskandinav ülkeleri olarak anılan Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka'nın kişi başına düşen Millî Gelirleri 47 bin ile 80 bin dolar arasında. Türkiye'de ise bu rakam yaklaşık 10 bin dolar." ifadelerini kullandı.

'MESUT YILMAZ'IN SİYASİ HAYATINA MAL OLMUŞTU'

Mesut Yılmaz'ın, 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla ilgili "Siyasi hayatıma da mâl olsa, bu yasa çıkacak" dediğini ve yasayı çıkarttığına dikkat çeken Armutçu, bu yasanın gerçekten Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatına mal olduğunun altını çizdi

'MEZARDA EMEKLİLİĞE SON VERECEĞİZ'

Saadet Partisi iktidarında yapacakları çalışmaları anlatan Armutçu, adil bir çalışma sistemi, adil bir prim ödeme sistemi, adil bir maaş sistemi ile çalışma ve emeklilik hayatını, insan onuruna yakışır bir standarda getireceklerini vurguladı. Armutçu, "Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını çözecek ve ikinci bir işte çalışmalarına gerek kalmayacak bir maaş almalarını sağlayacağız ve 65 yaşında "mezarda emekliliğe" de son vereceğiz, Kadınlar 25, Erkekler 30 yıl çalıştıklarında Emekli olacaklar ve insanca hakça bir maaş alacaklar ve bu vesileyle gençlere de iş imkanı açılmış olacak. Çünkü gelecek Saadet ile gelecek." şeklinde konuştu.