Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

EYT bir kez daha Twitter'ı salladı

GÜNCEL , 18 Eylül 2019 Çarşamba, 10:59

Emeklilikte yaşa takılanlar dün akşamdan bu yana sosyal medyayı bir kez daha miting meydanına çevirdi. EYT için formüllerin adeta havada uçuştuğu bugünlerde EYT'liler temel taleplerini bir kez daha yineledi: "#EYT4447İptalDiyor"

EYT bir kez daha Twitter'ı salladı

Emekliikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) Twitter'de düzenlediği tag etkinliğine yüz binlerce kişi katıldı. EYT'liler "emeklilik hakkına karşılık maaşlarda kesinti" formülünün gündeme getirilmeye çalışılmasına "#EYT4447İptalDiyor" etiketiyle tepki gösterdi.

EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, "8 Eylül 1999 tarihinde geriye doğru aleyhte işletilen bir kanunla haklarımızı kaybettik. Bu kanunun anayasamıza da, evrensel hukuka da aykırı olduğu nettir ve kesindir. #EYT için tek ve doğru olan çözüm bu kanunun iptalidir." dedi.

EYT'lilerin sanal mitingine çok sayıda milletvekili de katıldı.

'KANUN YURTTAŞ HAKKI İÇİN ÇIKARILIR'

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, "Kanunlar yurttaşların hakkını korumak için çıkarılır, haklarını elinden almak için değil. #EYT'lilerin haklarını gasp eden düzenlemeler iptal edilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Hak yerini bulacak, EYT'liler kazanacak." dedi.

'EMEKÇİNİN HAKKI EMEKÇİYE'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de "2008'deki düzenlemeler, ABO hesaplamasında yöntem, emekçinin haklarını yok eden yasalar tümden değişmelidir. Gün, prim tamam #EmeklilikteYașaTakılanlar haklarının iadesi gerçekleşsin, diğer haklar içinde çabamız sürecektir. Emekçinin hakkı emekçiye verilmelidir." mesajını paylaştı.

EYT'lilere sendikalardan da destek geldi.

Umut-Sen'den paylaşılan mesajda, "8 Eylül 1999 tarihinde geriye doğru aleyhte işletilen bir kanunla kazanılmış haklar gasp edildi. Bu kanun T.C. Anayasasına da uluslarası hukuka da aykırıdır. #EYT'lerin temel taleplerinin karşılanması icin bu yasanın iptal edilmesi acil bir gerekliliktir." denildi.

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikasından yapılan açıklamada da "Emeklilik esnek, kuralsız, güvencesiz, sağlık hakkından yoksun hale geldi. Emekliler, emekli olamıyor ve yaşa takılıyor. Emekli, emekli gibi yaşayamıyor, iş bulursa çalışmak zorunda kalıyor. Gençlerin emekli olma şansı ise hiç kalmadı..." ifadeleri kullanıldı.

EYT'liler dün akşam saat 21:00'de başlayan Twitter mitingine bugün de devam ediyor.