Bursa
Çok Bulutlu
26.5°

EYT Başkanı Özüpak'tan son dakika açıklamaları

GÜNCEL , 04 Kasım 2019 Pazartesi, 22:28

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak'tan yeni açıklamalar geldi. Özüpak, bölgesel federasyon ve konfederasyon kararının gerekçelerini anlattı.

EYT Başkanı Özüpak'tan son dakika açıklamaları

EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, sosyal medya hesabından görüntülü bir açıklama yayınladı.

EYTSYDD'nin tabela derneği olmadığını ticari amaç güden bir kuruluş da olmadığını kaydeden Özüpak, "Bizler sosyal güvenlik yasalarının mağdur ettiği, ellerimizden alınan haklarımızın iadesi için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Derneklerimiz devletimizin yasalarıyla kurulmuştur" dedi.

STK'ların insanların tek tek yapamadıklarını toplu olarak yapmasını sembolize ettiğini, birlik ve dayanışmayı temsil ettiğini kaydeden Özüpak, STK'ların devlet-birey-toplum ilişkilerinin düzenlenmesindeki önemine değindi.

EYT'nin aynı amaç doğrultusunda kenetlerenk, kocaman bir aile olduğunu kaydeden Özüpak, "Mücadelemizde siyaset üstüyüz, işimiz siyasetle değil, siyasetçilerle. Hiçbir siyasi ideolojinin savunucusu da değiliz. Bizler adına yaratılan algılarla pes ettirmek, bölmek, parçalamaya çalışanlar bilsinler ki bölünmek değil, sksine daha çok kenetlerek, birleşerek davamıza sahip çıkmamıza yol açıyorlar." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN EYT AÇIKLAMASI

İşçi ve emekçi kaderdaşlarıyla EYT'lilerin yok sayılamayacağını kaydeden Özüpak, "Haklılığımızı her yerde dile getirmeye devam edeceğzi. Mücadelemiz EYT ile sınırlı değil: EYT; ABO, çıraklık, BES ve kıdem tazminatı... Haklı mücadelemiz tüm Türkiye'de karşılık buluyor. Tek bir dernektik, şimdi Edirne'den Kars'a kadar yasal örgütlerimizle haklılığımızı ortaya koyuyoruz." ifadelerini kullandı.

İzmit'te hafta sonu düzenlenen çalıştayda alınan konfederasyın kararının gerekçelerini anlatan Özüpak, şunları söyledi:

"Verdiğimiz mücadelenin daha etkin, daha fazla söz sahibi olabilmek adına, teşkilatlanrak her yerde olduğunu göstereceğimiz, davamızdan asla vazgeçmeyeceğimizi göstermek adına, kırmadan dökmeden, çocuklarımızın mağduriyetine kadar uzanan ve geleceğe bırakabileceğimiz bir kurumsal yapı için bölgesel federasyonlaşma ve akabinde konfederasyonlaşma kararı aldık. Bizleri mağdur eden yasaların karşısında olduğumuzu, güçbirliğimizle biz tüm Türkiye'yiz demek adına bu kararı aldık. Haklı mücadelemizde siz mağdur arkadaşlarımızın desteğiyle her yerde olmaya devam edeceğiz."