Bursa
Açık
7.2°
enBursa Haber

EYT Başkanı Özüpak'tan miting öncesi açıklama

GÜNCEL , 07 Eylül 2019 Cumartesi, 16:14

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, yarın Ankara'da yapılacak miting öncesi EYT'lilere bir çağrı daha yaptı. "Hakkımın peşindeyim, diyen bütün arkadaşlarımızı Tandoğan Meydanı'na bekliyoruz" diyen Özüpak, yaşanan mağduriyetleri bir kez daha dile getirdi.

EYT Başkanı Özüpak'tan miting öncesi açıklama

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, yarın Ankara'da yapılacak miting öncesi Aydınlık gazetesine açıklamalarda bulundu.

EYTSYDD Başkanı'nın açıklamaları özetle şöyle:

'ARTIK PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞANMAYA BAŞLADI'

"Sonuna kadar mücadele vereceğiz. Biz toplumsal sorunuz ve hükümetin bu toplumsal soruna kayıtsız kalmayacağını umut ediyoruz. Umuyoruz ki yetkililer, kısa süre içinde cevap verecekler. Gelinen noktada ekonomik sorun değil, psikolojik sorunlar da yaşamaya başladık."

'ABO İLE MEZARA KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDASIN'

"Mağduriyetlerimizden biri de aylık bağlanma oranları ve bağlanacak emekli maaşlarının düşüşleri. Bugün asgari ücret 2 bin 20 lira. Bağlanacak olan aylık bin ila bin 500 lira arasında. Bu ne demek? Mezara kadar çalışmak zorundasın..."

'KIDEM BİZİN ALINTERİMİZİN KARŞILIĞI'

"Mutfakta kaynaması gereken tencere var. Aylık bağlanma oranı, staj mağduriyeti, kadının doğum borçlanması sorunları da var. Kıdem tazminatına ilişkin kaybetme noktasında açıklamalar var. Kıdem de bizim alınterimizin karşılığı. Eğer bir yasa olacaksa buna emekçiden yana düzenlemeler yapılması gerekiyor. Ama açıklamalarda bu yönde bir eğilim yok."

'HAKKININ PEŞİNDE OLANLARI BEKLİYORUZ'

"Sosyal güvenlik yasalarından mağdur olan herkesin bu toplantıya katılmasını istedik. Tüm Türkiye'den 'ben de hakkımın peşindeyim' diyen arkadaşlarımızı Tandoğan Meydanı'na bekliyoruz."