Bursa
Açık
enBursa Haber

EYT Ankara'ya aktı! Özüpak o görüşmeyi anlattı

GÜNCEL , 08 Eylül 2019 Pazar, 12:30

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Ankara Tandoğan'da on binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenledi. Mitingte konuşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, çarpıcı açıklamalar yaptı. EYT'nin demokratik bir hak arama mücadelesi olduğunu kaydeden Özüpak, "Hiçbir siyasi hareketin arka bahçesi değiliz. Yasayı görmeden mücadeleyi bırakmayacağız." dedi.

EYT Ankara'ya aktı! Özüpak o görüşmeyi anlattı

Esat KAPLAN/enbursa

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Ankara Tandoğan Meydanı'nda on binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenledi.

Türkiye'nin dört bir yanından EYT'lilerin katıldığı mitinge CHP ve İYİ Parti milletvekilleriyle, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve ünlü sanatçı Haluk Levent'in de katıldığı mitingte tüm dikkatler EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak'ın yapacağı açıklamalardaydı.

"Dik dur eğilme EYT seninle" sloganları eşliğinde kürsüye gelen Özüpak, emeklilikte yaşa takılanlar konusu çözüme kavuşana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

'YASALLIĞIMIZI TARTIŞMAYA AÇMAK DEMOKRASİYE AYKIRIDIR'

Haklı ve onurlu davaya gönül veren herkese teşekkür eden Özüpak, "Bizim yasallığımızı, verdiğimiz hak mücadelesini tartışmaya açmak demokrasiye aykırıdır. Biz bu 20 yılda sadece kendi haklarımız için mücadele etmedik. Biz bu mücadelemizle insanlarımızın demokratik bir tavır gösterebileceğini televizyonlardan, gazetelerden ve sosyal medyadan dünyaya gösterdik. Bundan sonra da göstermeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Özüpak, emeklilikte yaşa takılanların Türkiye'de bilinçli hareket eden gruplardan biri olduğuna işaret ederek, bu kapsamda 11 derneğin kurulduğunu, 25 ilde dernek hazırlığı yapıldığını ve temsilcilerle 55 ilde çalışma yapıldığını anlattı.

'SİYASETÇİLERLE GÖRÜŞMEMİZ DOĞAL HATTA ZORUNLU'

EYTSYDD'nin bir siyasi parti olmadığını, dolayısıyla iktidar olmak gibi bir hedefi olamayacağını belirten Özüpak, "Bizim sorunumuzu ya iktidar çözecek ya da iktidara talip olanlar çözecek. Bu nedenle bizim işimiz siyasetçilerle. Onlarla görüşmemiz de doğaldır, hatta zorunludur. Bu zorunluluğu kimse görmezden gelemez." dedi.

'ARKA BAHÇE DEĞİLİZ'

EYT'nin bir hak mücadelesi olduğunu kaydeden Özüpak, "Hiçbir siyasi hareketin arka bahçesi değiliz. Hak mücadelesi veriyoruz. İktidar olmak muktedir olmak demektir. İktidar olmak adil olmayı gerektirir. Yıllarca çalıştık. Bedelini fazlasıyla ödediğimiz emeklilik hakkımızı istiyoruz." diye konuştu.

Hafta içinde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin ile yapılan görüşmeye de değinen Özüpak, şunları kaydetti:

'SONUÇ İSTİYORUZ'

"Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptık. Bu görüşmede bütün mağduriyetlerimizi dile getirdik. İnanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu çalışmanın sonunu bizimle birlikte güzel noktalayacaktır. Ama biz o sonucun kanunlaşmadan mücadeleyi bırakmayacağımızı her yerde her ortamda dile getireceğiz. Sonuç istiyoruz. Davamızın sonunu Edirne'den Kars'a kadar omuz omuza getireceğiz."

EYT mitingi, üzerinde EYT yazan siyah balonların Ankara semalarına bırakılmasıyla sona erdi.