Bursa
Açık
33.5°

EYT Ankara çıkarmasına hazırlanıyor

GÜNCEL , 22 Kasım 2019 Cuma, 13:22

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT'ye kapıları kapatan açıklamasının ardından yeni bir yol haritası belirliyor. EYT'liler ilk olarak Ankara'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

EYT Ankara çıkarmasına hazırlanıyor

EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

"Ne erken emeklilik isteyen ne de bütçeye yük olanlarız. Algılarla pes ettirmeye çalışanlara sözümüz; haklı davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz" diyen Özüpak, şunları kaydettiÇ

'AK PARTİ VE MHP RENDEVU VERMEDİ'

"Hafta içi yaptığımız Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşma çabası ile AK PARTİ Genel Başkan Vekili Sayın Numan Kurtulmuş'tan hem grup toplantısına katılım hemde İl Dernek başkanlarımız ve yönetim kurullarımızla randevu talebimiz oldu. Sayın Numan Bey'e iletildiği halde yoğunlukları sebep gösterilerek randevu talebimiz cevapsız kalmıştır. Yine MHP genel merkez ve Grup Başkan Vekili Erkan Akçay'dan randevu talebimiz de cevapsız kalmıştır."

4 MUHALEFET PARTİSİ İLE GÖRÜŞME

Sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Özüpak, "Davamızı savunan siyasi partilerle iletişim içerisinde olup, Genel Başkanlar ile İl dernek başkanlarımız ve yönetim kurullarımızla görüşmelerimiz gerçekleşecektir. İlki 26 Kasım 2019 tarihinde ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık 2019'da İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve desteklerini esirgemeyen Parti Genel Başkanlaırmız ile randevu görüşmelerimiz devam ediyor." dedi.

'10 FORMÜL NE?'

Özüpak, Kocaeli Barış gazetesine yaptığı değerlendirmede de "Meclis'te de çeşitli temaslar kuracağız. Ortadaki bilgi kirliliğini gidermek için elimizden geleni yapacağız. 5 Eylül tarihinde Çankaya Köşkü'nde Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin beyle 1.5 saatlik bir görüşme yaptık. Derdimizi anlattık, mağduriyetimizi dile getirdik. Kendisi bize hak verdiğini dile getirdi. Davet edildik, görüşüldük, daha sonra bu görüşme reddedildi. Daha sonra Çalışma bakanımız kendi aralarında 10 formül üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ancak bizim için bir çözüm bulamamışlar. Biz bu formülleri merak ediyoruz. Toplam sayımızı bile dile getirmeden neye göre formül ürettiler merak ediyoruz." dedi.

Özüpak, şöyle devam etti:

'HER AY 50 BİN KİŞİ EMEKLİ OLUYOR'

"Bizim eylül ayı tespitlerimize göre sayımız 5 milyon 400 bindi. Her ay 50 bin kişi emeklilik için süresini dolduruyor ve aramızdan ayrılıyor. Şu anda sayımız 5 milyon 300 bin civarında. Çalışma Bakanlığının yayınladığı sitelerden alındı bu rakamlar. Biz emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sayıyı öğrenmek için dilekçe verdik, ancak hiçbir cevap alamadık. Net bir rakam ortaya koymadan ekonomiye getirileceği iddia edilen yükü konuşmak yersiz. 750 milyar lira gibi bir rakam dillendiriliyor. Bu rakam doğru değil. Tek seferde devletin kasasından böyle bir rakam çıkması söz konusu değil."

'BUGÜNE KADAR EYLEM YAPMADIK'

"Emeklilikte yaşa takılanlarda prim günlerini, hizmet yıllarını doldurmayanlar var. Onların emekliliği hak etmeleri zaman alacak. Bir anda emekli olacağız diye bir şey söz konusu değil. Arkadaşlarımız kademeli olarak emekli olacaklar. Yıllık 14-15 milyar lira gibi bir rakama tekabül edecek bu kademeli emeklilik. Bu da Türkiye Cumhuriyeti'nin karşılayamayacağı bir yük değil. Biz bugüne kadar eylem yapmadık, 'yapmayacağız' dedik. Miting düzenledik sadece. Şimdi derneklerimiz bölgesel federasyon ve akabinde konfederasyon kurmak için çalışma yürütüyor. 20 derneğimizin 15'i hazır durumda. İlerleyen zamanda konfederasyon kuracağız ve çalışmalarımızı konfederasyon olarak yürüteceğiz.'

'NEDEN BİZİ KURBAN SEÇTİLER'

"Biz bugüne kadar olduğu gibi haklılığımızın peşinde olacağız. Yük olarak anılmak istemiyoruz. 30 yıl prim ödemişiz, çalışmışız. Ancak kazanılmış haklarımız elimizden alınmış durumda. Neden her şeye bütçe varken biz öz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hakları için bütçe ayrılmıyor. Neden bizi kurban seçtiler? Bunların cevabını herkes vicdanında versin."