Bursa
Az Bulutlu
27°

Evde kalarak alınan kiloları vermek daha kolay!

SAĞLIK , 17 Temmuz 2020 Cuma, 19:06

Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Koçoğlu, pandemi döneminde alınan kilolar için püf noktaları paylaştı.

Evde kalarak alınan kiloları vermek daha kolay!

Henüz salgın bitmiş değil, kendimizi korumaya çalışıyoruz ama bir gün biz de bu salgın hastalık ile yüzleşmek zorunda kalabiliriz. O döneme kadar vücudumuza ne kadar iyi bakarsak korkmamıza gerek kalmaz.

Hiç olmadığımız kadar mutfak dallarında uzmanlık kazandık diyebileceğimiz bir süreç yaşadık, hatta yaşıyoruz da... Pandemi sürecinde mutfakta öğrendiklerimizi cebimize koyup sağlık adına mutfağımızda sağlıklı yemekler pişirmeye çalışalım.

Diyetisyen Buket Koçoğlu, sağlığın kıymetini anladık, şikayet ettiğimiz şeylerin ne kadar önemsiz olduğunu fark ettik, fark edip geçmeden, bu yaşadığımız tek evimiz vücudumuza iyi bakma zamanına dikkat çekerek ekliyor: "Hayatınızda en rahat vereceğiniz kilolar bu pandemi dönemi aldığınız kilolar olacak, çünkü hızlı ve sebebi belli olarak aldığınız kilolar bunlar!"

"Kilolardan kurtulma hedefiyle sağlıklı beslenmeye ne kadar erken başlanırsa başarı şansının o kadar yüksek olacağının altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Koçoğlu'nun önerilerini şöyle sıralıyor:

SAKIN ERTELEMEYİN, SÜRECİ DAHA DA UZATMAYIN

Öncelikle hayatı düzene koyalım, pandemi döneminde biliyorsunuz her şey düzensiz olmaya başladı, evdeki saatler sistemler tamamen bozuldu ve bu da haliyle düzensiz metabolizmayı getirdi. Metabolizmamızın kilo vermemizde bağışıklığımızda destek olsun istiyorsak önce düzenleri belirlemeliyiz. Yattığımız kalktığımız saatler, öğün saatlerimiz düzen içinde olmalıdır.

Uyku Düzeni: Uyku saatlerinin bağışıklık sistemi üzerine de büyük etkisi var. Her gün en geç gece 12'de yatakta olmalı ve 8 saat uyumalıyız. Yeterli ve kaliteli olması açısından bu saatler çok önemli. Uyku saatini bu yaz günlerinde gün ışığından daha da faydalanmak adına daha da erkene çekersek şahane olur. Yeterli uyku olmadığında dinlenemeyen vücut, gün içinde daha çok açlık krizleri ile ihtiyacı olan enerjiyi almaya çalışır. Uyku ile iştah kontrolünde ekstra başarı sağlayabiliriz.

Öğün Sayısı: Bozulan iştahları toparlamanın bir diğer en önemli yolu öğün sayısını düzenlemekten geçer. İki öğün yapıp tüm gün etrafta bir şeyleri tırtıklayarak geçiyorsa ya da öğünlerde yemeniz gereken miktarın çok üstüne çıkıp kendinizi kontrol edemiyorsanız o iki öğün size yetmiyordur. Kontrollü bir öğün sayısı ve öğünlerde yediğiniz miktarların ve tabi ki yiyeceklerin düzenlenmesi ile daha rahat ve doyarak kilo verebilirsiniz.

Gün Işığı: Güneş ışığından mutlaka faydalanılmalı. Çünkü D vitamininin yoğun bakımda tedavi durumunu etkileyen çok önemli belirteç olduğu açıklandı. Evden çıktığımız saatlerde doğru güneşlenmeyle bağışıklığımıza destek olmamız gerekiyor. Haftada en az 4 gün düzenli bir şekilde güneşli öğle saatlerini muhakkak açık alanlarda, mümkün olduğunca fazla miktarda derimizi doğrudan güneş ışığına en az 20 dakika güneşlenmeliyiz. Hem bağışıklığı arttırmak hem de alınan kiloları dengelemek için güneş ışığına dikkat etmeliyiz.

Hareket: Hareketsiz kalmanın yediklerimiz, uyku düzenimiz anlamında ne sonuçlara yol açtığını gördüğümüze göre artık bir bahanemizin kalmaması gerekiyor. Sağlıklı bir hayat için zaten hareket olmazsa olmaz. Alınan kilolardan hızla kurtulmak için de haftada en az 180 dakika hareket etmeliyiz. Bunu haftada 4 gün'e aralıksız 45'er dakika egzersiz şeklinde yapmanız en uygundur. Tercihen sabah ama siz hangi saatte yapabiliyorsanız o saat sizin için en uygunu olacaktır. Bu bağışıklık için de akciğer kapasitelerine ve kalp damar sağlığına destek olması bakımından çok önemlidir.

Su hayattır: Vücudumuzun %60'tan fazlası neredeyse sudan oluşurken onu susuz bırakmamız demek hayatını elinden alıyor olduğumuz anlamına gelir. Her gün en az 2 litre, hatta sıcaklarda ve egzersiz ile 2.5 litre su içmeye çalışılmalıdır. Gün içinde yanımızda bir büyük su şişemiz olmalı ve ara ara kendimize su içmeyi hatırlatarak sürahimizin seviyesini kontrol etme alışkanlığı ile su içme alışkanlığı kazanabiliriz. Her şeyi tam yapsanız dahi sadece su içmediğinizde kilo vermenizin önüne geçmiş oluyorsunuz!

Kan Şekeri: Kan şekerini hızla yükselten besinlerden nişastalı, beyaz, işlenmiş ürünlerin olmadığı daha liften zengin, esmer ürünlerin bulunduğu bir beslenme biçimine geçerken aynı zamanda yağdan da ölçülü kontrollü olmaya, tuzu kısıtlamaya, proteinleri zararsız görüp sınırsız tüketmemeye çalışalım. En çok çiğ sebze ve meyve tüketimimizi arttırmaya çalışalım. Bol posa sağlıklı bir kilo verme programında olmazsa olmazdır.

Dengeyi Kurun: Salatasız sofraya oturmayın, muhakkak salataları bol limonlu, sirkeli tüketin. Tam tahıl ürünleri dediğimiz bulgur, tam buğday, çavdar ürünlerinden oluşan sağlıklı karbonhidratları tercih edelim. Bir öğünümüzde sebze bir öğünümüzde protein ya da proteinli sebzeler tüketmeye çalışıp, proteinde ölçüyü kaçırmamaya sebzeye de beslenmemizde yer açmaya çalışalım. Her gün ihtiyacımız olan vitaminleri de almak adına en az 2, en çok 4 kase meyve tüketelim ve en önemlisi hepsini aynı anda yemeyelim.

KAÇINILMASI GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Bu zamana kadar kilo almanıza neden olanları en iyi siz bilirsiniz! Öncelikle düşünün "Neyi bu süreçte fazla tükettim de vücudumun dengesini bozarak kilo almasına neden oldum?"

Bu dönem için hamur işleri, şeker, pasta, börek, kurabiye başı çeker sanırım, sonrasında fazlaca çerez, çekirdek, kuruyemiş ve hazır atıştırmalık, meşrubat ve alkol kilo aldıranlardan olmuştur. Enerji içeriklerinin yüksek olması, iştah düzenini bozucu mekanizmalarının bulunması, yedikçe yedirmesi, bırakmaya fırsat tanımaması kilo aldırmalarının nedenlerini oluşturuyor. Bu gıdaları sık ve ölçü belirlemeden tükettiğinizde sonuç sürpriz olmuyor!

Bu dönemde kaçınılması gereken noktalar:

Bir hayat biçimi olacak sağlıklı beslenme düzenlerine adapte olarak sürdürmeye çalışalım. Ne zamana kadar kilo vereceğimizi hesaplamadan pandemi sürecinde sağlıklı kalmak için önemli olduğunun bilincine varalım.

Bağışıklığa en çok ihtiyacımız olan bu dönemde yanlış diyetlerle bağışıklığa zarar verebiliriz. Ekmeksiz, meyvesiz yapılan diyetler kilo verme yolunda sizi de bağışıklığınızı da zorlar.

Pişirme şekillerinizi de gözden geçirmelisiniz; kızartmalardan kaçınmalı, fırında, tencerede, ızgarada pişirme yöntemlerini uygulamalısınız. Bu yöntemler hem daha doyurucu hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirirken zayıflamanıza destektir.

Yaz nedeniyle hava çok geç kararsa da yemek saatlerini çok çok geç saatlere bırakmayalım, en geç 19.30'da yemeyi sonlandıralım. Gece için ufak öğüne ihtiyaç olursa yatmadan 2 saat önce bitirmiş olalım.