Bursa
Parçalı Bulutlu
29.6°

Ev alacaklar dikkat! Faizler düşünce fırsatçılar...

BURSA , 08 Haziran 2020 Pazartesi, 17:11

Kamu bankalarının konutlara yönelik düşük faiz kampanyası fırsatçıları harekete geçirdi. Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, vatandaşlara sabırlı olun çağrısı yaptı. Fiyat fırsatçılarına ise, "Bunun hesabı sorulur" dedi.

Ev alacaklar dikkat! Faizler düşünce fırsatçılar...

Birinci el ve sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık %0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulması uzun süredir sessizliğini koruyan konut sektörünü harekete geçirdi. Vatandaşlar, kamu bankalarının sunduğu konut kredisinden yararlanmak için sıraya girerken, sektörün temsilcileri umutlu. Ancak hem emlakçılar hem de konut almak isteyenler konut fiyatlarındaki artışa dikkat çekiyor.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DAHA İYİ OLACAK

Yaklaşık 2 buçuk yıldır sektörde durgunluk yaşandığını söylen Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, "Bundan sonraki süreç daha iyi olacak" dedi ve "2018- 2019 döneminde ekonomiksel sıkıntı yaşadı onun üzerine bir anda gelen covid-19 hastalığı ile mücadele başladı. Yaklaşık 2,5 yıldır ülkede zaten gayrimenkulde bir yavaşlama vardı bu covidle birlikte bu yavaşlama tavana çıkmıştı. Kamu bankalarımızında 0.64 oranında faizlerle kampanya başlatıldı. Doğal olarak beklemede olan vakandaşlarımızın konut alımına yönlendi. Çok şükür şu anda yoğun bir tempoda çalışıyoruz gerek meraklısı, gerek ise alıcısı için. Şu anda kampanya konut alıcılarına önemli katkı koyuyor. Bundan sonraki süreçte daha iyi olacak diye umut diyoruz."değerendirmesinde bulundu.

FIRSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ

Kampanyanın açıklanmasıyla birlikte konutlardaki, fahiş fiyat artışlarına dikkat çeken Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, Ticaret Bakanlığı'nın fırsatçılara izin vermeyeceğini söyledi.

BAKANLIK FİYAT ANALİZİ YAPIYOR

Çelebi, "Gerek konut üretecisinin, gerekse satıcısının faiz oranlarının açıklanmasından sonra fiyat değişikliğine gittiğini görüdük. Fiyat yükseltme politasına gidildi. Burdan şunu söylemek istiyorum özellikle üretici tarafına devletimiz bu konu ciddi bir çalışma var. Ticaret Bakanlığımız şu anda bütün fiyat analizlerini yapıyor. Deyim yerinde ise domates bibere gelen fark neyse gayri menkule gelen bu farkın karşılığı da bedelsiz olmayacak ve bunun hesabı sorulacaktır.

KİMSE BU RANTI CEBİNE KOYAMAZ

2.5 yıldır konutunu satmak için kapı kapı gezen insanlar bu gün bir anda normol piyasa rakamlarının da üstünde konutunu satmak istiyor. Devletin verdiği 0.64 süspansiyon edilen kredidir. Hükümetimiz bu krediye ciddi destek olmuştur. Faizin bir kısmını ülke karşılamaktadır. Burada tek gaye vatandaşın uygun fiyata konut temin etmesidir. Kimse bu rantı cebine koyamaz." dedi.

VATANDAŞLAR SABIRLI OLSUN

Çelebi, "Burda vatandaş bu kampanyayı sanki bir aylık, 10 günlük iş gibi düşünmesin. Kampanyayı 2 günlük gibi düşünüp, hızlıca harekete geçince fiyatlar değişti. Herkes sabırlı olsun. Kampanyanın uzun soluklu olacağını düşünüyorum. Gayrimenkullerini doğru noktada, ihtiyaçlarını karşıyabilicek konutlar şeklinde tutsun. Acele etmesinler."dedi.