Bursa
Açık
7.6°
enBursa Haber

Etnomüzikoloji Dergisi'nden 'Müzik ve Hegemonya'

KÜLTÜR-SANAT , 26 Nisan 2019 Cuma, 16:53

Etnomüzikoloji Derneği'nin yılda iki kez yayınladığı "Etnomüzikoloji Dergisi"nin üçüncü sayısı yayınlandı. Editörlüğünü Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Doç. Dr. Okan Murat Öztürk'ün gerçekleştirdiği derginin üçüncü sayısının teması "Müzik ve Hegemonya" oldu.

Etnomüzikoloji Dergisi'nden 'Müzik ve Hegemonya'

Yerli ve yabancı bilim insanlarının makalelerinden oluşan dergideki içeriklerinden bazıları şöyle;Aykut Barış Çerezcioğlu'nun "İzmir Rock Scene'de Hegemonik Mücadele: Bir Direnç Alanı Olarak 'Apeiron Kolektif'", A. Baran Dural ve Bahriye Eseler'in "Bir Karşı-Hegemonya Kültürü Olarak Çingene Müziği: Mahcup Red Notaları", Görkem Özmenteş ve Onur Şenel'in "Türkiye'de Hegomonik Bir Araç Olarak Müzik Eğitimi ve Kanonik Söylemleri", Perminus Matiure'nin "Hegemonyand Music in ThePre-Colonialand Post-Colonial Zimbabwe", Onur Şenel'in "Doğu Asya'da Batı Müziği Hegemonyası: Japonya, Çin ve Kore'de Müzik Reformları".

Etnomüzikoloji Derneği'nin web sitesinde yer alan iletişim kanallarından dergiye ulaşılabilir.

'KADINLAR DÜNYAYI ÇALIP SÖYLÜYOR'

2017 yılında Türkiye'nin farklı üniversitelerinden birbirinden değerli akademisyenlerin ve ilgili üyelerin katılımıyla kurulan Etnomüzikoloji Derneği, kurulduğu tarihten bu yana her ay farklı bir tema ile seminer, panel, söyleşi ve müzik performansı içeren etkinlikler düzenliyor.

Son olarak 15 Nisan 2019 tarihinde "Kadınlar Dünyayı Çalıp/Söylüyor" temalı bir etkinlik gerçekleştirildi. "Kadınlar Dünyayı Çalıp Söylüyor" başlıklı projenin ilk etkinliğinde, Üçleme Topluluğu sahne aldı. Gecede Anadolu'da kadını anlatan ezgiler geceye ayrı bir renk kattı. Etnomüzikoloji Derneği gecede ayrıca kültürel aktarıma örnek olarak gösterilebilecek bir sanatçıyı konuk etti. Çorumlu Aşık Şekip Şahadoğru'nun torunu olan Tülay Örten Yıldız, gelenekten gelen ezgileri kendi sazı ve sesiyle yorumladı.

PROF. ŞEHVAR BEŞİROĞLU ADINA BURS

Dernek Başkanı Doç.Dr. Özlem Doğuş Varlı derneğin hedeflerinden biri olarak lisanüstü öğrenci bursu verileceğini belirtti. Doç. Dr. Doğuş Varlı, bursun adının dernek kurucularından olan ve kuruluştan kısa bir süre sonra ebediyete göçen Prof. Şehvar BEŞİROĞLU adına olup, kız öğrencilerin öncelikli olduğunu ifade etti.