Bursa
Çok Bulutlu
19.4°

Et fiyatları Bursa'dan belirlenecekti! Ankara istemedi...

EKONOMİ , 30 Ekim 2019 Çarşamba, 14:07

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, et ve canlı hayvan borsası projelerinin kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı hayata geçirilemediğini belirterek, "Bu proje gerçekleşseydi et fiyatları Bursa'dan belirlenecekti" dedi.

Et fiyatları Bursa'dan belirlenecekti! Ankara istemedi...

Bursa Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, en çok önem verdikleri projeyi gerçekleştiremediklerini, ancak sorunun Ankara kaynaklı olduğunu söyledi:

ekonomigazetesi.com'a konuşan Matlı şunları anlattı:

"Bizim hayata geçirmek istediğimiz en önemli projemiz Badırga'da 300 dönüm arazide bir et ve canlı hayvan borsası yapmaktı. Türkiye hayvan ithalatı yapıyor. Biz Badırga'da bu hayvanlar için ihtisas gümrüğü ve karantina bölgeleri yapacaktık. Tüketicinin güvenli et yemesi için denetim mekanizması olacaktı. Alıcı ve satıcı arasında kilit görev yapacaktık. Hayvanları sigorta yapacaktık. Hayvanını teslim edene ücretin yüzde 75'ini hemen ödeyecektik. Kasaplara alım gücünün üzerinde limit çıkartacaktık. Onlara da finans imkânı yaratacaktık. Üretici için parasının garanti olacağı bir yer olacaktı. Tüketici de Bursa Ticaret Borsası garantisinde sağlıklı ürün alacaktı. Bu proje hayata geçseydi Türkiye'deki et fiyatları Bursa'dan belirlenecekti. Başaramadık. Ama bizden kaynaklanmadığını söyleyebilirim. Bu süreçte 3 bakan değişti. Büyükşehir'in verdiği yer bakanlık tarafından onaylanmadı.