Bursa
Çok Bulutlu
6.7°
enBursa Haber

Eski CHP Milletvekili tutuklandı!

GÜNCEL , 29 Haziran 2018 Cuma, 13:18

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem, tutuklandı. Erdem, silahlı terör örgütüne yardım, gizli tanıığı deşifre etmek ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ile suçlanıyordu.

Eski CHP Milletvekili tutuklandı!

Eski CHP Milletvekili Erdem hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'silahlı terör örgütüne üye olduğu' ve 'kaçma şüphesi' bulunduğu iddiasıyla gözaltı kararı verilmişti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Erdem, sabah saatlerinde emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderilmişti. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılan Erdem hakkında tutuklama kararı verildi.

Kimlik tespiti sırasında mesleği sorulan Erdem, "Şu anda bir şey yapmıyorum" dedi.

Savunması sorulan Erdem, iddianamenin FETÖ'cüler tarafından hazırlandığını ve eşiyle yaptığı telefon görüşmesinin 'Selam-Tevhit kumpası' iddianamesinden alındığını belirterek, "FETÖ'nün iddianamesinden alıntı yapılarak, FETÖ iddiasıyla suçlanmaktayım. İlçe başkanlarıyla yaptığım görüşmeler bile delil olarak kabul edilmiştir. Gizli tanığın kimliğini ifşa ettiğim söylenmiş ancak gizli tanığın bana gönderdiği, kendisine para teklif edildiği, vergi borçlarının silineceği yönündeki mesajları da dosyaya sunmuştum. A Haber kanalında da bu mesajları kendisinin attığını kabul etmişti. Zaten bunun dışında dosyada delil yoktur" diye konuştu.

'SUÇLU OLSAM KAÇMAYI DÜŞÜNEBİLİRDİM'

FETÖ aleyhine 2012 yılında kitap yazması sebebiyle Selam-Tevhid iddianamesine sokulduğunu ve kitaplarının tümünde örgütü ifşa ettiğini öne süren Erdem, şöyle konuştu:

"Herkesin 'Hocaefendi' dediği zamanlarda ben 'terörist' diyordum. Ne nesebim ne meşrebim bu örgütle bağdaşır. Örgütün kriteri kabul edilen hiçbir husus bende yoktur. Aynısı Ahmet Şık ve diğerlerine de yapılmıştır. Bu sebeple dünyada FETÖ soruşturmalarının sulandırıldığı kabul edilmektedir. Bir süre çalıştığım Karşı gazetesinde de FETÖ aleyhine de haberler yapılmıştır. Gizli tanık Ayçiçek', 'gazete battıktan sonra Y.O isimli kişinin, kendisine vergi borçlarının silineceğini söylediği' şeklinde bana da mesaj attı. Televizyonda gizli tanık bu mesajları kabul etmiştir. Çikolata kutusunda belge geldiği iddiası ise komiktir.

CHP'de ön seçimle seçilmiştim ve parti içinde 'kesmek' tabiri, 'önünü kesmek' olarak kullanılır. İddianamede farklı bir anlamın nasıl çıkarıldığını anlayamıyorum. Suçsuzum, suçlu olsam kaçmayı düşünebilirdim. Oğlumun Almanya'da görmesi gereken diş tedavisi var. Bu sebeple eşim her ay Almanya'ya gidip gelir. Dokunulmazlığım kaldırıldıktan sonra 38 kere yurt dışına gidip geldim. Kaçacak olsam zaten kaçabilirdim."

'FETÖ'CÜLER PARAYA ÇOK DÜŞKÜN'

Türkiye'de ideallerini gerçekleştirmek için çalıştığını ve ifadesini alan savcının kendisine, 'şüpheliden delile gidildiğini' söylediğini aktaran Erdem, "İddianame siyasidir. Gazetenin gelir kaynaklarında da FETÖ'den gelen tek bir kuruş yoktur. İspatlanırsa idamımı isteyeceğim. Cihan Haber Ajansı (Cihan) ile görüştüğüm söyleniyor. Diğer haber ajansları gibi Cihan'ın da abonesiydik. Gazete iflas edince ilk haciz koyan Cihan olmuştu. Bu FETÖ'cüler paraya çok düşkün" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'nın internete sızdırılan toplantısını, yayın yasağı geldikten sonra yayın yasağına karşı gelmek üzere diğer gazetelerle birlikte yayınladıklarını ve bunun en çok 'yayın yasağını delme' suçunu oluşturabileceğini söyleyen Erdem, gizli tanığın beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğini, iddianameyle FETÖ'nün temizlenmesine zarar verildiğini, dünyada alay konusu olacak bir komedya içerisine girildiğini savundu.

'AYDINLIK FETÖ'CÜ İSE HERKES FETÖ'CÜDÜR'

Erdem, "Yürekten ve namusumla söylüyorum. İstersem kaçardım. Beraat edeceğimi düşünüyorum. Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan iki dava dışında hukuki anlamda rahatsız olacağım bir durum yoktur. Bu dava Türkiye'nin itibarına zarar verir, tartışmaları büyütür. Buna katkı sunan herkes de bu ülkeye zarar vermiş olur" dedi.

Erdem, 17-25 Aralık olaylarını haber olarak görüldüğü için yayımlandığını ve gazetenin iddia edildiği gibi FETÖ matbaalarında değil Aydınlık gazetesinin matbaasında basıldığını ifade ederek, "Aydınlık FETÖ'cü ise herkes FETÖ'cüdür. Benim üzerimden CHP yıpratılmak isteniyor. Bu dava vicdani ve hukuki değildir. Maddi ve manevi külfeti oluşacaktır. Manevi olarak vicdanınızla baş başa kalacaksınız, maddi olarak da Türkiye'nin yargı sistemine güven sarsılacak. Siyasi bir karar olmasaydı gece yarısı evime giderken alınmazdım. Siyasi iradeye sorumluluğunuzu yerine getirecekseniz, Anayasa'ya karşı sorumluluğunuzu yerine getirmenizi talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaçma iddiası ve tutuklama taleplerini kabul etmediğini belirten Erdem, tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilmesini istedi.

İLK DURUŞMA 19 EYLÜL'DE YAPILACAK

Yakalama kararı ve taleplerle ilgili kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erdem'in, 'FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek' suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunması, kendi Twitter hesabından 'ilk durak Maraş' şeklinde yazdıktan sonra, ertesi sabah, hakkında aynı gün konulan 'yurtdışına çıkış yasağı' tedbirinden haberi olmadan çıkış yapmak istemesi, daha sonra ise hakkında yapılan ihbarla, 'yasadışı yollardan yurtdışına kaçacağı' yönünde kuvvetli olgular bulunması, gelinen bu aşamada adli kontrol kararının yetersiz kalacağı gerekçeleriyle tutuklanmasına hükmetti.

Heyet, davaya ilişkin ilk duruşmanın yapılacağı 19 Eylül'de, 'tanık' olarak belirlenen Turan Ababey, Emre Erciş, Mehmet Bozkurt, Murat Kazancı ve Kutlu Esendemir'in dinlenilmesini de karara bağladı.

ERDEM HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi'ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı. Erdem hakkında "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapis isteniyor. Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül'de saat 10.00'da yapılmasına karar verilmişti. Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı'na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı.