Bursa
Açık
24.2°

Eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten EYT açıklaması

EKONOMİ , 27 Eylül 2019 Cuma, 21:46

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklama geldi. 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasa için "10 yıla 15 yıla yayılmadan daha esnek, daha izah edilebilir bir çerçeve çıkarılabilirdi" diyen Çelik, Cumhurbaşkanlığının soruna çözüm üretme gayreti içinde olduğunu söyledi.

Eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten EYT açıklaması

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, OLAY TV'de yayınlanan Her Açıdan programında Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın sorularını yanıtladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulunan Çelik, şunları söyledi:

"Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 yılında DSP-MHP-ANAP döneminde çıkarılan 4447 sayılı yasayla ortaya çıkan bir kesim. Yasa, kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartını getiriyor. Daha önce yaş kriteri kaldırılmış, bu da SSK'yı mali açıdan sıkıntıya sokmuş. 4447 sayılı kanun, esasen doğru bir kanun ama getirdiği sıkıntılar var."

"Vatandaş 40 yaşında emekli olacakken, 45 yaşında, 55 yaşında emekli olacaksın, deniyor. Kademelendirme getirilmiş, Vatandaş da madem ben eski kurallarla çalışmaya başladım, o halde eski kurallarla emekli olmalıyım, diyor. Ancak aradan geçen sürede kamunun bu alanda ilerleme şansı olmamış."

"Benim yaptığım çalışmaya göre, EYT'li sayısı 6 milyon 200 bin-6 milyon 300 bin civarında. Bunun 1 milyonu Emekli Sandığı, 1 milyonu Bağ-Kur, geri kalanı SSK'lı. Bu kişilerin sağlık güvencesi sağlanabilir. Zaten hükümette her yıl aldığı kararla bunu sağlıyor."

"Burada 1999'da geçiş yapılırken, biraz daha merhametli bir geçiş olabilirdi. Örneğin, 48 yaşından, 50 yaşından önce emekli olunmaz, denebilirdi. 10 yıla 15 yıla yayılmadan daha esnek, daha izah edilebilir bir çerçeve çıkarılabilirdi."

"Hükümetimiz sağlık güvencesi sorununu hallediyor. Cumhurbaşkanımızın da bir danışmanına bu konuyla ilgili talimat verdiğini biliyoruz. Sosyal taraflarla konuşarak bir çıkış yolu bulma amacı içindeler. Bu süreçte biz de deneyimlerimizle katkı bu çalışmalara katkı sunabiliriz."