Bursa
Çok Bulutlu
9.4°
enBursa Haber

Erkekte kısırlığın birincil sebebi ne?

SAĞLIK , 13 Kasım 2018 Salı, 17:46

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, her 7 çiftten birinde kısırlık probleminin yaşandığına dikkat çekerek, kısırlığın erkeklerde en büyük nedeninin sigara olduğunu kadınlarda ise yumurtlama sorunu olduğunu belirtti.

Erkekte kısırlığın birincil sebebi ne?

Günümüzde kısırlığın arttığına değinen Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, bunun fazla kilolara ve çok fazla cep telefonu kullanımına bağlandığına değinerek, günde 5 sigara içen erkeklerin risk altında olduğunu ifade etti.

"Bir çift evlendikten sonra bir yıl boyunca korumasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamıyorsa biz o çifti kısırlık problemi var olarak değerlendiriyoruz" diyen Prof. Kumbak Aygün, her 7 çiftin birinde kısırlık probleminin görüldüğüne dikkat çekti. 35 yaşından sonra kadınlarda kısırlık riskinin artığına da değinen Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, "Yüzde 50 erkeklerden yüzde 50 kadınlardan kaynaklanıyor kısırlık. Erkekler en zor grup. Getirmek ve görüşmek çok zor" dedi.

Erkeklerde kısırlığın en büyük nedeni: sigara!
Erkeklerin en önemli kısırlık sebebinin sigara olduğuna değinen Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, "Burada sayı 10'du. Günümüzde artık 5 sigara içen erkeklerin sperm problemleri yaşadığını söyleyebiliriz. Genetik, geç kabakulak, varis, çevresel toksinler, meslek hastalıkları ve hormon bozuklukları gibi nedenlerle spermler bozuluyor" diye konuştu. Kullanılan kürlerin karaciğere zarar verdiğini de kaydeden Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, bunun yerine sağlıklı beslenmek gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, "Omega, tüm yeşil yapraklı gıdalar, ceviz, yumurta bunları günde bir ya da iki kez tüketmek gerekiyor" diye konuştu.

Kadınlarda en büyük sorun yumurtlama
Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla kısırlık sebebi olduğuna değinen Kumbak Aygün, kadınlarda en sık görülen kısırlık sebebinin yumurtlama sorunu olduğunu kaydetti. Aygün kadınlarda, erken menopoz, tüplerde tıkanıklık, şeker hastalıkları gibi birçok neden olduğunu belirtti. Adetten kesilmemiş her kadının hamile kalma ihtimali olduğunu da ifade eden Aygün, "Günümüzde fazla kilolar ve çok fazla cep telefonu kullanımı da kadınlarda kısırlığa sebep oluyor" diye konuştu. Program sonunda ise Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, katılımcıların sorularını yanıtladı.