Bursa
Çok Bulutlu
8.5°

Erdursun'dan 'Kısa Çalışma Ödeneği' yorumu

EKONOMİ , 19 Mart 2020 Perşembe, 19:33

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, vatandaşların Kısa Çalışma Ödeneğinden nasıl yararlanacağını ve bu ödeneğin eksikliklerini değerlendirdi.

Erdursun'dan 'Kısa Çalışma Ödeneği' yorumu

Sosyal Güvelik Uzmanı Özgür Erdursun, enbursa.com canlı yayınında Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını yanıtladı.

'ÖZGÜR ERDURSUN'DAN 'İSTİKRAR KALKANI PAKETİ' RAPORU' HABERİNE GİT

'ONBİNLERCE KİŞİ YARARLANAMAYACAK'

Özgür Erdursun ,"Kısa çalışma ödeneği için de belli şartlar gerekiyor. Devlet diyor ki:"İşsizlik sigortası maaşından yararlanma şartlarına tabiidir" Yani son 3 yılda en az 600 prim günü olacak. Son 120 gündür de bir iş yerine bağlı olacak. Kısa Çalışma Ödeneğine başvuran bu dönemde bin 752 lira alacak. Bu şartların iyileştirileceğini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladı. İşsizlik sigortası fonundan karşılanacak çalışma ödeneğinden on binlerce çalışanın yararlanamayacağı anlamına gelmektedir. İşsizlik sigortası fonunda 2020 Şubat sonu itibari ile; 131 milyar 596 milyon 810 bin TL bulunmaktadır. Fonun 2019 faiz geliri 16 milyar 832 milyon TL'dir. İşsizlik sigortası fonundan kısmi çalışma ödeneği şartları esnetilerek daha çok kişinin yararlanabileceği bir duruma getirilmelidir." dedi.

Bu ödenek için başvuranın ne kadar bir gelir elde edeceğini açıklayan Erdursun, "Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemez. 2020 yılında brüt asgari ücret 2 bin 943,00 TL'dir." ifadesini kullandı.

'ERDURSUN'DAN FLAŞ AÇIKLAMA: BU PARAYI BİLE BULAMAYACAKLAR' HABERİNE GİT

Yayının tekrarını izlemek için...