Bursa
Parçalı Bulutlu
26.7°

Erdursun'dan EYT maliyeti konusunda çarpıcı öneri!

EKONOMİ , 20 Kasım 2019 Çarşamba, 18:51

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda maliyetle ilgili tartışmalar sürüyor. enBursa.com yazarı, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT yasasının çıkması durumunda oluşacak gerçek maliyeti açıkladı. Erdursun, bu maliyetin nasıl karşılanabileceği ile ilgili de çarpıcı önerilerde bulundu.

Erdursun'dan EYT maliyeti konusunda çarpıcı öneri!

Sosyal Güvenlik Uzmanı, Özgür Erdursun EYT maliyetinin zannedildiği kadar fazla olmadığını belirtti.

Yasa çıktığı takdirde 700 bin ile 1 milyon arasında kişinin emekli olacağını belirten Erdursun, bunun da aylık 1 milyar 120 milyon lira ile 1 milyar 600 milyon lira arasında maliyet doğuracağını söyledi.

Erdursun'dan yasa çıkması halinde bu maliyetin nasıl karşılanabileceği konusunda da çarpıcı öneriler geldi. İşsizlik fonunun ayık faiz getirisine dikkat çeken Erdursun, şöyle konuştu:

"Sadece 2019 Ekim ayında işsizlik sigortası fonunun faiz geliri 1 milyar 515 milyon lira. Fondan Ocak-Ekim döneminde toplamda işverene 12 milyar 578 milyon lira ödeme yapılırken işçiye 8 milyar 353 milyon lira ödeme yapılmış. Fonun Ocak-Ekim 2019 faiz geliri 13 milyar 672 milyon lira."

Erdursun, şöyle devam etti:

"Aslında 700 bin ile 1 milyon arasında kişinin emekli olması durumunda ortalama 1 milyar 600 milyon lira gibi bir maliyet olursa, bu maliyetin sadece işsizlik sigortası fonunun faiz gelirleri ile bile karşılanabileceğini görüyoruz."