Bursa
Açık
31.5°

Erdursun'dan Canikli'ye EYT yanıtı

GÜNCEL , 10 Aralık 2019 Salı, 00:15

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, AK Parti'den Nurettin Canikli'nin "Erken yaşta emeklilik sistemine dönmüş oluyoruz" açıklamasına yanıt verdi.

Erdursun'dan Canikli'ye EYT yanıtı

TBMM'de bütçe görüşmelerinin başlıca gündemi emeklilikte yaşa takılanlar oldu.

'ERKEN YAŞTA EMEKLİLİK SİSTEMİNE DÖNMÜŞ OLUYORUZ'

Görüşmelerde açıklamalarda bulunan AK Partili Nurettin Canikli, "Onların sorunlarını çözmemiz gerekir, çözelim. EYT'nin ilk yıl maliyeti 26 milyar, bir süre sonra da 100 milyara çıkıyor. 6 milyon kişi var, hemen emekli olacak 1.5 milyon kişi var. Bugün çıktığı anda bütçeye maliyeti 26 milyar. Hepsini tek tek kuruş kuruş çalıştım, biliyorum. Bir süre sonra da yıllık 100 milyara çıkıyor ve tekrar kırklı yaşlardaki erken emeklilik sistemine dönmüş oluyoruz. Bu kaynağı ortaya koymadan o insanlara "Ben bunu çözerim" dediğiniz zaman bu olmaz. O insanlara yanlış bir ümit vermiş olursunuz. Kaynağını bulalım, halledelim. 10 milyarı bulduk. İçi boş bir Aile Sigortası ile ben bunu hallederim demekle olmuyor." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Nurettin Canikli'ye Twitter hesabından yanıt verdi.

'DOĞRUYU İFADE ETMİYOR'

Erdursun, "#EYT yasası çıkarsa tekrar 40'lı yaşlarda emeklilik sistemine geri döneriz diyenler tek kelime ile yalancıdır demek istemiyorum doğruyu ifade etmiyorlardır.... 9/91999-30/09/2008 arası sigortalı olanlar 58/60, 1.10.2008 ve sonrası ise 65 yaşında emekli olacak!" dedi.