Bursa
Az Bulutlu
25.5°

Erdoğan'dan sert açıklamalar

GÜNCEL , 30 Nisan 2019 Salı, 15:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Benim milletimin huzurunu kaçıranların huzurunu kaçırmakla kalmaz açtıkları çukurlara gömeriz." dedi.

Erdoğan'dan sert açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Bu ayın başından şu ana kadar yaklaşık 160 teröristi etkisiz hale getirdik. 'İnlerine gireceğiz' dedik ve şu anda giriyoruz. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Milletimin huzurunu kaçıranların huzurunu kaçırmakla kalmaz onları açtıkları çukurlara gömeriz ve gömeceğiz.

Seçim atmosferine rağmen bu dönemde tarihimizin en yüksek ilk çeyrek ihracatına imza attık. 2019 yılında 182 milyar dolar, 2023'te ise 500 milyar dolarlık bir ihracat rakamı hedefliyoruz.

Türkiye olarak son 17 yılda tarihi nitelikli reformlara, rekorlara imza attık. Bu süreçte Türk ekonomisinde ciddi bir paradigma değişikliğine gittik. Daha önce münasebetlerimizin sınırlı kaldığı bölgelere önem verdik. Afrika ve Latin Amerika açılımları sayesinde hem yerleşik kalıpları kırdık hem de toplumumuzdaki ön yargıları değiştirdik.

​Türkiye'nin yeni vizyonunun ete kemiğe büründüğü alan dış ticarettir.

Türkiye olarak 2023 hedeflerimize ulaşmamız için önümüzde 4 yıllık kesintisiz icraat dönemi var. Ülkemizi dış ticaret fazlası veren, bir başka ifadeyle cari fazla veren bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparız.

2017 yılında yüzde 5.6 olan cari açığımızın milli gelire oranını 2021'e geldiğimizde yüzde 2.6'ya kadar düşürmeyi planlıyoruz.

Büyümemizi 2021 yılına geldiğimizde yeniden yüzde 5'in üzerine çıkarmakta kararlıyız.

Ayrıntılar geliyor.