Bursa
Açık
9.4°
enBursa Haber

Erdoğan: Çatlayın, patlayın, bak yıktık

GÜNCEL , 31 Mart 2018 Cumartesi, 14:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nin bulunduğu alana Türkiye'nin bir numaralı opera binasının yapıldığını belirterek, "Çok bağırdı o Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın, çatlayın, patlayın, bak yıktık" diye konuştu.

Erdoğan: Çatlayın, patlayın, bak yıktık

"İstanbul Yeditepe Bienali"nin Ayasofya'da düzenlenen açılış törenine katılan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

'ÇAPULCULARLA KOL KOLA YÜRÜMEDİKLERİ İÇİN...'

"Tepeden inmeci, baskıcı, jakoben anlayış bugün de bazı sanat çevrelerinde sürüyor. Çapulcularla kol kola yürümedikleri, vandallığa prim vermedikleri için sanatçılarımızın tehdit edildiğini biliyoruz. Gezi'de yaptıklarını Zeytin Dalı için bölgeden giden sanatçılarımıza yaptılar. Bunlar zihniyet itibariyle modern bedevilerdir. Bunların gözünde vatana ihanet etsen bile menfaat grubuna ihanet etmediğin sürece makbulsün. Türkiye uzun yıllar sanat, kültür ve tarih deyince sadece belli bir dönemi, belli bir kalıbı esas alan kısır ve dar bir bakış açısının esiri olmuştur. Bizans'tan çok Bizanscı, Batı'dan ziyade Batıcı ama her halükarda milletin değerleriyle kavgalı bu zihniyet, ecdadın bize bıraktığı mirasın kıymetini de ne yazık ki bilememiştir."

'CAMİLERİN BİR KISMI AHIRA ÇEVRİLDİ, 300'Ü AŞKIN MESCİT YOK EDİLDİ'

"Tarihi camilerin bir kısmı müzeye, bir kimi depoya, bir kısmı da ahıra çevrildi. Tek parti döneminde 300'ü aşkın mescit yok edildi. Sanatı olmayan bir milletin şah damarı kopmuş demektir."

'İSTEDİĞİNİZ KADAR BAĞIRIN, ÇATLAYIN, PATLAYIN, BAK YIKTIK'

"Şimdi Atatürk Kültür Merkezi'ni Türkiye'nin bir numaralı opera binası olarak yapıyoruz. Buna da biliyorsunuz çok bağırdı o Geziciler. İstediğiniz kadar bağırın, çatlayın, patlayın, bak yıktık. Ve inşallah kısa zamanda da orada dünyada sayılı muhteşem bir opera binasını çok amaçlı olarak yapıyoruz. Gezi'de yaptıklarını, daha yakın zaman önce Zeytin Dalı Harekatı'na destek için bölgeye giden sanatçılarımıza yaptılar. 'Sizin orada ne işiniz var?' Kendi Mehmediyle, Mehmetçiğiyle onur duyan sanatçılarımıza bunu yaptılar. O zaman sanatçılarımızı nasıl linç ettilerse, bugün de aynı ahlaksızlığı, aynı haydutluğu sergilediler. "

'LÜMPEN KABADAYILARDAN FARKLARI YOK'

"Sanatçılarımızın, ülkemiz için canlarını hiçe sayan Mehmetçiklerimize moral vermesine dahi tahammül gösteremediler. Günlerce içlerinde biriktirdikleri kin, nefret ve husumeti, gazete köşelerinden, televizyon ekranlarından, sosyal medya hesaplarından ortalığa boca ettiler. Sırf yerli ve milli bir duruş sergilediler diye askerlerimize moral verdiler diye o sanatçılarımıza edilmedik hakaret bırakmadılar. Bunların lümpen mahalle kabadayılarından inanın hiçbir farkı yoktur."

Adriana Lima'dan Metin Hara'ya iki seçenek
Adriana Lima'dan Metin Hara'ya iki seçenek
Kim'in kimi taklit ettiği ortaya çıktı
Kim'in kimi taklit ettiği ortaya çıktı
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
Meteoroloji artık "polen" tahmini de yapacak
Meteoroloji artık "polen" tahmini de yapacak