Bursa
Parçalı Bulutlu
16°

Epic Games'ten yeni hamle

TEKNOLOJİ , 08 Eylül 2020 Salı, 00:44

Fortnite'ın Apple'ın uygulama mağazası App Store'dan kaldırılması ile sonuçlanan gerilim bir kez daha mahkemeye taşındı. Üretici firma Apple'ın geri adım atması için bir kez daha mahkemeye başvurdu

Epic Games'ten yeni hamle

Epic Games'in battle royale oyunu Fortnite'ın Apple'ın uygulama mağazası App Store'dan kaldırılması sonrası başlayan tartışma büyüyor.

Komisyon oranları üzerinden çıkan tartışma sonucu App Store'dan kaldırılan Fortnite'ın yapımcısı Epic Games bir kez daha mahkemeye başvurdu.

CNN Business'ta yer alan habere göre, firma mahkeme zoruyla Fortnite oyununu yeniden App Store içerisine dahil etmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda görülen ilk duruşma sonrası Epic Games'in mahkemeden aldığı ilk olumlu geri dönüş Unreal Engine için olmuştu.

Davaya bakan hakim Apple'ın Epic Games'in geliştirici hesabını kapatabileceğini, Fortnite'ın güncellenmesinin engellenebileceği ancak Unreal Engine oyun motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin durdurulamayacağını bildirilmişti.

GERİLİM NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Epic Games, geride bıraktığımız hafta yeni sistemiyle oyun içi para birimini oyunculara yüzde 20 daha uygun bir şekilde sunmaya başlamıştı.

Şirket bu hamle ile Apple'ın komisyon politikasından etkilenmemeyi umuyordu ancak bu adım sonrası Fortnite Apple tarafından kara listeye aldı.

Bu adım sonrası Fortnite önce App Store üzerinden daha sonra ise Play Store üzerinden politikalara uymadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı.

Yapımcı firma Epic Games ise bunun üzerine hem Google hem de Apple'a karşı dava açmıştı.