Bursa
Parçalı Bulutlu
29.7°

enBursa'ya yıkım kararına tepki: Demokrasimize müdahaledir!

BURSA , 04 Eylül 2020 Cuma, 22:09

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. Gelecek Partisi Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Çakmaker, "Havuz içine alınmış veyahut müdahale edilen medya demokrasimize ve toplumun gelişmişlik düzeyine karşı yapılan en önemli müdahalelerdendir." dedi.

enBursa'ya yıkım kararına tepki: Demokrasimize müdahaledir!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hukuksuz yıkım kararına bir tepki de Gelecek Partisi Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Çakmaker'den geldi.

Çakmaker'in yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hükümetlerin, gerek merkezi, gerekse de yerel kamu idarelerinin, hesap verme sorumluluğunun, yalnızca yasal bir mecburiyet değil, ahlaki bir erdem olarak da görüyoruz.

Tam demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının şeffaflık, düşünme özgürlüğünün, topluma yansıtıldığı önemli araçlardan olan özgür ve kaygısız medya olduğunu düşünüyor ve inanıyoruz.

Havuz içine alınmış veyahut müdahale edilen medya demokrasimize ve toplumun gelişmişlik düzeyine karşı yapılan en önemli müdahalelerdendir.

Şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin sağlanamadığı bir yönetimde kişisel menfaatler, verimsiz ve yanlış kararlar, kamu kaynaklarının sorumsuz kullanımını ve haksız müdahaleler toplumda kaçınılmaz olarak huzursuzluk ve güvensizliğe neden olacaktır.

Şeffaflığın tabii karşıtı olarak, gizlice alınan kararlar, yapılan menfi işler ve atılan adımlar olduğunu düşünüyoruz.

Bu çerçevede Sn. Alinur Aktaş yönetimindeki Büyükşehir belediyesinin, enBursa.com'a yönelik faaliyetlerin sınırlandırılması veyahut sonlandırılmasıyla ilgili girişimlerini kabul etmediğimizi, olayın üzüntü, kaygı verici ve düşündürücü olduğu kanaatindeyiz. Sürecin yakından takipçisi olacağımızı ve kararla ilgili olarak, yürütmeyi durdurma kararının, dileriz ki hakkaniyetli bir ölçüde son bulur."