Bursa
Parçalı Bulutlu
27.4°

enBursa'ya yıkım kararına nasıl imza attınız?

BURSA , 04 Eylül 2020 Cuma, 19:59

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'u susturma girişimi kent kamuoyunda geniş yankı buldu. enBursa.com ofisine yönelik yıkım kararına yargı "dur" dedi, Nilüfer Belediyesi de Büyükşehir'e gönderdiği yazıyla "bu alanda hak ve yetki sahibi değilsin" dedi. Peki yıkım kararını kimler, nasıl aldı? İşte bu sorunun yanıtı...

enBursa'ya yıkım kararına nasıl imza attınız?

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com ve Ergünkent İnşaat yönetim merkezine ilişkin yıkım kararı nasıl alındı, karara kimler imza koydu?

Bursa Büyükşehir Belediye Encümeni, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı yazısının Başkanlık makamından havale edilmesi üzerine enBursa.com ve Ergünkent İnşaat yönetim merkezinin bulunduğu binayla ilgili "amaç dışı kullanım" gerekçesiyle 4 Ağustos 2020 tarihinde yıkım kararı aldı.

HER ŞEY 4 AĞUSTOS'TA!.. ALEL ACELE KARAR...

Yazıyı havale eden "Başkanlık Makamı"nın öylesine acelesi vardı ki!..

Sözde şikayet üzerine başlatılan inceleme İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı 4 Ağustos'ta yazı yazmış, Başkan Alinur Aktaş yine 4 Ağustos'ta söz konusu yazıyı Encümen'e havale etmiş ve Encümen de yine aynı tarihte toplanarak alel acele karar almıştı.

Yine enBursa.com ofisinin yıkılması konusunda Büyükşehir'in öyle bir acelesi vardı ki konuyla ilgili karar alınmadan önce Nilüfer Belediyesi'nden gelecek cevap bile beklenmemişti.

10 KİŞİLİK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ENCÜMENİ

4 Ağustos'ta Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Encümeni, 10 üyeden oluşuyor.

Encümene başkanlık eden Genel Sekreter dışındaki üyelerden 5'i Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Partili 5 üyesi: Ş. Fethi Yıldız, Mutlu Keskin, Halide Serpil Şahin, Murat Demir ve Murat Avinç...

Encümen'in bürokrat üyeleri de Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkan Vekili Ahmet Aka, Park ve Bahçeler Dairesi Başkan Vekili Murat Uşun, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkan Vekili Hakan Alban ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Osman Hüray Yıldız...

BU NASIL OYBİRLİĞİ?

Yıkım kararında dikkat çeken bir nokta daha var. O da oybirliğiyle alındığı söylenen kararın altında imzası bulunan Meclis Üyesi Ş. Fethi Yıldız'ın "izinli" olduğu, yani toplantıya katılmadığı...

Bizzat Büyükşehir Belediyesi'ne ait belgeler ortaya koyuyor ki enBursa.com/Ergünkent İnşaat için alınan yıkım kararı yasal dayanaktan uzak, siyasi ve bireysel saiklerle ve talimatla alınmış bir karar!