Bursa
Çok Bulutlu
19°

enBursa'ya yıkım kararı! İşte yalanlar ve gerçekler...

BURSA , 05 Eylül 2020 Cumartesi, 21:43

enBursa.com ve Ergünkent İnşaat ofislerini kaçak yapı algısı yaratarak yıkmaya çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de paralı kalemşörlerini devreye soktu. Yıkım kararının ortaya çıkmasından sonra enBursa yazarlarının telefonlarına çıkmayan Başkan Alinur Aktaş, hemşerisi İbrahim Çoban'a mülakat vererek, "hak hukuk" söylevi çekti. İbrahim Çoban da Aktaş'tan aldığı mülakata dizi dizi yalan yanlış bilgi ekleyerek, Büyükşehir'i ve Aktaş'ı sözde aklamaya girişti. İşte yalanlar ve gerçekler...

enBursa'ya yıkım kararı! İşte yalanlar ve gerçekler...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com ve Ergünkent İnşaat ofislerine yönelik yıkım kararı kent kamuoyunda büyük tartışmalara yol açarken, Büyükşehir Belediyesi konuyu çarpıtmaya yönelik girişimlerde bulunuyor.

Yıkım kararına ilişkin olarak enBursa.com yazarlarının telefonlarına çıkmayan Başkan Alinur Aktaş, hemşerisi İbrahim Çoban'a mülakat verdi. Çoban da kendisine ait internet sitesinde "Bursa'da özgür basın susturuluyor mu?" başlıklı bir yazı yazarak, bir dizi yalan ve yanlış bilgiyle bu çarpıtmaya en hafif deyişle alet oldu.

Yazısına "ne şiş yansın ne kebap" minvalinden bir giriş yapıp EA Medya ve Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur'a övgüler düzen Çoban, "EA medyanın belediyenin parkında olması da hoşuma gitmiyordu. Koca inşaat firması yeşil alana çöreklenmiş diye düşünüyordum." diyerek, cehaletini değilse bilgisizliğini daha başından ortaya koydu.

ENBURSA OFİSİ PARK ALANINDA MI?

Nitekim Ergünkent İnşaat ofisinin bulunduğu ve enBursa.com'un da 10 aydır faaliyetini geçici olarak sürdürdüğü yapı, park alanının dışında... Bölgedeki park alanıyla ilgili "uygulama imar planı" 18 Aralık 2019 tarihinde Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş durumda.

Konuyla ilgili Nilüfer Belediyesi'nin Büyükşehir'e yazdığı yazı ve bölgeyle ilgili kroki de burada...

'O DEVASA BİNANIN ERGÜNKENT İLE İLGİSİ YOK!

İbrahim Çoban, yazısında "Yeri gelmişken söyleyeyim, Ergünkent inşaatın yaptığı, Nilüfer Belediyesi'nin eski baraka hizmet binasının yerine, neredeyse İzmir yolunun üzerine kadar imar verilerek inşa edilen o devasa binada bir türlü içime sinmiyor." diyor (Cümle bozukluğu ve imla hataları bizden değil, Çoban'ın cümlelerini birebir almamızdan kaynaklanıyor).

Bursa'daki herkes biliyor ki BursaRay Nilüfer İstasyonu çıkışına, 5 emsal verilerek dikilen ve neredeyse yola inşa edilen söz konusu devasa bina ile Ergünkent İnşaat'ın hiçbir bağlantısı yok!

Nitekim EA Medya ve Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adanur, bu iddiaya Twitter hesabından verdiği yanıtta "Bahsettiğiniz barakaların yerine yapılan inşaatı ben yapmıyorum, bu yüzden yazınızın büyük bir bölümü gereksiz olmuş," dedi.

Park alanına kimin çöreklendiği de yukarıdaki kroki de net bir şekilde görülüyor!

Şimdi gelelim Başkan Aktaş'ın konuyla ilgili açıklamalarına...

Aktaş, Çoban'ın "Sayın Başkan 31 Ekim'e kadar Enbursa orada kalsa ne zararı var?" sorusuna şöyle yanıt vermiş:

KIYAMETİ KİM KOPARIYOR?

"Alinur Aktaş olarak sorarsanız, 31 Ekim'e kadar orasının enbursa tarafından kullanılması halinde kıyamet kopmaz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada, kişilerin keyfine göre iş yapılmaz. Hepimiz yürürlükteki kanunlara, yönetmeliklere ve mevzuata uymak zorundayız. Kanunlar Alinur Aktaş'a ayrı, medya kuruluşlarına ayrı, sade vatandaşa ayrı işlemez. Kanun hüküm koyar, hepimiz o hükme uymakla mükellefiz. Yoksa benim muhalif yayın yaptı veya beni destekleyen yayınlar yaptı diye bir kuruma tavır almam veya iltimas geçmem söz konusu olmaz."

Şimdi soruyoruz:

- Madem 31 Ekim'e kadar söz konusu yapının enBursa tarafından kullanılması halinde kıyamet kopmaz, o halde neden sözleşme süresi dolmadığı halde Büyükşehir Belediye Encümeni'nden yıkım kararı çıkarttınız? Böylece hem enBursa'yı hem Ergünkent İnşaat'ı mağdur etmeye çalıştınız!

- Elbette Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Zaten bu nedenle de Bursa 3. İdare Mahkemesi söz konusu kararla ilgili yürütmeyi durdurdu. Büyükşehir Belediye Encümeninde alınan yıkım kararının hukuksal dayanaktan yoksun olduğu da bizzat Nilüfer Belediyesi'nden Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen resmi yazıyla ortaya çıktı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de söz konusu alanla ilgili Büyükşehir'in hiçbir hak ve yetkisi olmadığını açıkladı. AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli de kararın arkasında hukukun değil siyasetin olduğunu Mihraplı örneğini vererek açıkça gözler önüne serdi. AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

- Elbette herkes yasalar karşısında eşittir. O halde enBursa.com'da defalarca yayınlanan ve EA Medya Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur tarafından bizzat Başkan Aktaş'a da iletilen, Bursa'daki bini aşkın kaçak yapı yıkıldı mı? Yıkıldıysa ne zaman?

İŞTE BURSA'NIN KAÇAK İNŞAAT KARNESİ!.. AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

SADECE 3 GAZETEYE 475 BİN LİRA!

- Başkan Aktaş, "benim muhalif yayın yaptı veya beni destekleyen yayınlar yaptı diye bir kuruma tavır almam veya iltimas geçmem söz konusu olmaz." demiş. Peki şu rakamlara ne diyeceksiniz?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, 2019 yılında, aylık 15 bin adet Türkiye gazetesi, 4 bin 500 adet Yeni Akit gazetesi ve günlük 670 adet Sabah gazetesi almadı mı? Türkiye gazetesi için yıllık 180 bin lira, Yeni Akit gazetesi 54 bin ve Sabah için 241 bin 200 TL olmak üzere toplam 475 bin 200 lira bu gazetelere aktarılmadı mı?

Bursa Büyükşehir Belediyesi, aralarında İbrahim Çoban'a ait internet sitesinin de olduğu onlarca internet sitesine farklı miktarlarda pazarlık usulü banner reklam vermiyor mu?

- Nilüfer Belediyesi'nin Büyükşehir'e gönderdiği kullanım sözleşmesine rağmen enBursa.com ve Ergünkent İnşaat'ı kaçak yapı kılıfına sokmaya çalışarak arkadan dolanmak asıl amacın siyasi ve bireysel olduğunu göstermiyor mu?

AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ!

İbrahim Çoban, yazısının devamında enBursa.com Haber Merkezi ve yazarlarını da hedef alarak şunları söylüyor:

"... bizim meslekte, yağcılıktan ve kendi çıkardıkları kaostan beslenenler var (...) çok bildiğini söyleyip sana kılavuzluk yapmaya kalkan o dalkavukların gösterdiği yere gitme (...) hani o muhalif yazar olduğunu söyleyip, yüksek perdeden herkese parmak sallayanlar var ya, Allah korusun işin bozulsa gemideki fareler gibi önce onlar terk ederler seni (...) Onlar muhalif falan değil, bildiğin yağcı takımı."

İbrahim Çoban da çok iyi bilir ki ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! enBursa.com Haber Merkezi ve yazarlarının bugüne kadar yaptıkları ortadadır. Emin Adanur da genç yaşına rağmen kimin yağcı, kimin kaostan beslenen, kimin dalkavuk, kimin kedi, kimin fare olduğunu anlayacak kadar görmüş geçirmiş bir insan sarrafıdır!