Bursa
Parçalı Bulutlu
23.8°

enBursa'ya yıkım kararı! Büyükşehir'in yetki gaspı

BURSA , 06 Eylül 2020 Pazar, 18:43

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararına Nilüfer Belediyesi'nden ardı ardına tepkiler geldi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, söz konusu alanda Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir hak ve yetkisi olmadığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü ve Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ayradilli, sözleşmenin halen devam ettiğini hatırlatırken, Nilüfer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Bozbey de kararı "Büyükşehir'in keyfi tutumu" olarak niteledi.

enBursa'ya yıkım kararı! Büyükşehir'in yetki gaspı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararı kent kamuoyunda büyük tepkiye yol açarken, Nilüfer Belediyesi Büyükşehir'in söz konusu alanla ilgili hiçbir hak ve yetkisi olmadığını açıkladı.

enBursa.com/Ergünkent İnşaat ofislerinin bulunduğu Nilüfer Konak Mahallesindeki alanla ilgili yıkım kararına Nilüfer Belediyesi'nden ardı ardına tepkiler geldi.

'BÜYÜKŞEHİR'İN HİÇBİR HAK VE YETKİSİ BULUNMAMAKTADIR'

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Bahsi geçen park alanının Uygulama İmar Planı Bursa 2. İdare Mahkemesi'nin 18 Aralık 2019 tarihli kararıyla iptal edildi. Şantiye binasının bulunduğu bin 258 metrekarelik park alanı, iptal kararının bulunduğu alanın dışında kalmakta. Burada Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir hak ve yetkisi bulunmamaktadır" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü ve Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ayradilli'den de Büyükşehir Belediyesi'nin kararına sert tepki geldi.

'SÖZLEŞME SÜRESİ DOLMADAN'

Sorunun Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı eksik ve kötü planlardan kaynaklandığını söyleyen Ayradilli, yıkım kararı alınan binanın Nilüfer Belediyesi tarafından kiralandığını hatırlatarak, "Ekim sonunda verdiğimiz süre sona erdikten sonra biz Nilüfer Belediyesi olarak bir şey yapmaz isek o zaman böyle bir tasarrufta bulunmak isteyebilir. O da bize yazı yazar." diye konuştu.

Ergünkent İnşaat'la 36 aylık sözleşmenin yapıldığı dönemde Nilüfer Belediye Başkanı olan Mustafa Bozbey de gelişmelere tepkili...

Bölgeyle ilgili Nilüfer Belediyesi'nin protokolü olduğunu hatırlatan Bozbey, "Yasa diyor ki; ilçe belediyesinin protokolü ile kiralanan yerleri varsa bunlarla ilgili bir şey yapamaz. Büyükşehir, şu anda Nilüfer Belediyesi'nin sorumluluk sınırlarına girmiş durumda." dedi.

'ENBURSA'YA YAPILAN KESİNLİKLE YANLIŞ'

Kararın siyaseten alındığını söyleyen Bozbey, basının eleştiri hakkının kısıtlanamayacağını belirterek, "enBursa.com'a yapılan kesinle yanlıştır. Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Bunu da düzeltecek olan Büyükşehir Belediyesi'dir. Yasal olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumlulukları vardır. Nilüfer Belediyesi'nin de yetki ve sorumlulukları vardır. Bu yetkili olduğun alanları da Nilüfer Belediyesi yasalar ölçüsünde dilediği biçimde değerlendirebilir. Buna Bursa Büyükşehir Belediyesi müdahale edemez. Etmemeli. Burada tamamen Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi tutumu vardır. Doğru değildir. Bu sadece enBursa.com'a yapılıyor olarak değil vatandaşa da yapsa doğru değildir. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce bu yanlıştan dönmesini ve bu konuyu sulh içinde çözmesini bekliyorum." çağrısı yaptı.