Bursa
Çok Bulutlu
21.8°

enBursa.com kalemini satmadı!.. Hedefte özgür basın var...

BURSA , 05 Eylül 2020 Cumartesi, 11:18

Alinur Aktaş yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, enBursa.com'a yönelik yasal dayanaktan uzak, siyasi ve bireysel saikliklerle alınan yıkım kararı kamuoyunda tepkilere neden oldu. CHP'li yöneticiler ve milletvekilleri yıkım kararını "Kurulduğu günden bu yana kalemini dik tutan enBursa.com'u susturmaya çalışmak" olarak değerlendirdi.

enBursa.com kalemini satmadı!.. Hedefte özgür basın var...

İlkeli ve tarafsız haberciliği ile yerel ve ulusal gündeme damgasını vuran ve Bursa basının değerli kalemlerini bünyesinde toplayan enBursa.com'a, Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yıkım kararına Cumhuriyet Halk Partili yöneticiler tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Prof. Dr. Yüksel Özkan ve Erkan Aydın, "Kararı basın üzerinde baskı kurmak" olarak nitelendirdi.

"SİYASİ ŞIMARIKLIK"

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, enBursa.com'a yönelik yıkım kararına ilişkin açıklama yaptı.

Karaca, açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye maalesef demokrasi ve çok sesliliğe karşı tahammülsüzlüğü ilke edinmiş bir iktidara mahkum olmuş durumda. AKP iktidarı döneminde cendere altına alınan basın, aradan geçen 20 yıl içinde neredeyse tamamen sindirildi. Ulusal ölçekte havuz medyasıyla gündemi ve gerçekleri tersyüz eden iktidar, yerelde de partili belediyeleri kanalıyla adeta terör estiriyor.

'ENBURSA.COM'U HEDEF ALDI'

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi, yanlış uygulamalarını gündeme taşıyan enBursa.com'u hedef aldı. enBursa.com'un kullandığı binaya ilişkin yıkım kararı çıkarıldı. Ancak idari yargı, AKP'li belediyenin yıkım kararının yürütmesini durdurdu.

'BAŞKANLIK KOLTUĞU KAMU GÜCÜNÜ BİREYSEL ÇIKAR İÇİN KULLANMA MAKAMI DEĞİLDİR'

Bu yargı kararı gösteriyor ki; AKP'nin elinde kalan tek büyük belediye olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, belediye gücünü siyasi çıkar elde etmek için kullanmaktadır. Alinur Aktaş bilmelidir ki, belediye başkanlığı koltuğu, kamu gücünü bireysel çıkarlar için kullanma makamı değildir.

Medyayı yanlı haberciliğe zorladınız, otosansüre mahkum ettiniz, bugün artık tek sesli medyayla da yetinmiyorsunuz demek ki, sıra binalarını da başlarına yıkmaya geldi.

'BURSA HAK ETMİYOR'

Bursa böylesine beceriksiz büyükşehir yönetimini hak etmiyor.

Bursa bütün projeleri ortada kalmış, oradan oraya savrulan bir büyükşehir yönetimini hak etmiyor.

Bursa, yasaları kişisel siyasi çıkar elde etmek için eğip bükmeye kalkışan büyükşehir yönetimini ve siyasileri de hak etmiyor.

Bursa halkı, deniz bitmez zanneden bu siyasi şımarıklara ilk seçimde faturayı kesecektir, bu böyle biline..."

"HALKIN TARAFSIZ HABER ALMA HAKKI VARDIR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, enBursa.com hakkında verilen yıkım kararına tepki gösterdi.

Karabıyık, "Halkın tarafsız haber alma hakkı vardır, basını kısıtlamak aynı zamanda halkın özgür ve tarafsız haber alma hakkını da kısıtlamaktır. Anayasanın 28. maddesi 'Basın hürdür sansür edilemez' der. Basın özgürlüğü son yıllarda artan bir şekilde çeşitli yollarla kısıtlamaya çalışılmaktadır. Bu ülkede yürekli, cesur, haber peşinde koşan gazeteciler var. Halkın aydınlanmasını, bilgilenmesini sağlamak için mücadele eden, özgürlükten, demokrasiden, hukuktan, adaletten yana olan gazeteciler var. Bu zor günlerde bile onlar halkı bilgilendirmek için günün 24 saatinde çalışıyorlar. Herhangi bir gazeteci ya da basın yayın organı yıldırma, hesap sorma gibi karşılıklara maruz bırakılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

'ANTİDEMOKRATİK, SİYASİ BİR UYGULAMA...'

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kararı "antidemokratik siyasi bir uygulama" olarak nitelendirdi.

"Kararı basın üzerinde baskı kurmak" olarak yorumlayan Altaca Kayışoğlu, şunları söyledi:

'EK UFAK ELEŞTİRİ BİLE RAHATSIZLIK YARATIYOR'

"enBursa.com'a yönelik baskıların asıl sebebinin siyasi olduğunu biliyoruz. İktidarın genel anlamda, Bursa'da da yerel anlamda basın üzerindeki baskısını sıkı bir şekilde görüyoruz, yaşıyoruz. İktidara yönelik, demokratik çerçevede yapılan en ufak eleştiriye yönelik haberde rahatsız oluyor. İktidar, tek sesli medya istiyorlar. Yıllardır da bununla ilgili zaten bir çalışma yapıyorlar. Medyaların ele geçirilmesi bunun göstergesi. Yerelde de bunu yaşıyoruz. Çok ciddi bir şekilde Bursa Büyükşehir Belediyesi üzerinden yerel medyalar susturulmaya çalışılıyor.

'ANTİDEMOKRATİK SİYASİ BİR UYGULAMA'

Bizim çok objektif eleştirilerimiz bile maalesef sizin gibi birkaç özgür medya dışında basında yer alamıyor. Antidemokratik, siyasi bir uygulamadır. Kabul edilemez bir uygulama. Zaten yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Hukuka aykırıdır. Yargı kararı beklenmesi gerekir ama her şeyin ötesinde de basın üzerindeki baskı kabul edilemez. Demokrasilerde böyle bir şey olmaz."

"ALİNUR AKTAŞ, KOLTUĞUNDA HESAP HATALARI YAPMAYA DEVAM EDİYOR"

enBursa.com'a, Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yıkım kararına tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, şunları söyledi;

Özkan, "Daha sözleşmesi bile dolmadan alınan yıkım kararının bu kadar aceleye getirilmesi manidardır. Hükümetin 'yandaşı' olmayan tüm medya gruplarına uyguladığı baskı ve sindirme politikasını anlaşılan o ki sayın Alinur Aktaş da üzerine vazife alarak uygulamak istemiş, ancak ilgili mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını hesap edememiştir. Bursalıların gözünde puan kaybetmeye devam eden Alinur Aktaş, ilk seçimde kaybedeceği kesin olarak görülen koltuğunda hesap hataları yapmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NI KINIYORUM"

"Her gün Bursalılar a doğru haberleri ulaştırmayı ilke edinmiş bir medya grubuna yapılan bu çirkin kararı ve altında imzası bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı'nı kınıyorum" diyen Özkan, yerel ve ulusal basının susturulmasına yönelik hukuk temelinden yoksun tüm kararları kınadığını da sözlerine ekledi.

'HEDEFTE ÖZGÜR GAZETECİLER VAR'

Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu dönemin karanlık bir çağ olduğunu dile getiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Bu çağın en önemli özelliği de bağımsız özgür haberciliğin susturulmasıdır. İktidar bağımsız medyaya ağır baskı kurmaktadır. Sırtını iktidara dayayanlar ve onlardan güç alanlar da özgür gazetecileri hedef almaktadır" ifadelerini kullandı.

'SANSÜRÜN SANSÜRÜ'

4 Eylül tarihinde gazetecilik tarihinde bir ilkin yaşandığını vurgulayan Aydın, "2 yaşındaki çocukları taciz eden tarikat şeyhine yönelik haberlere engelleme konuldu. Engelleme haberlerine engel kararı alındı. Bir başka deyişle yazılmayan haberlere de engel konuldu. Artık bu sansürün de sansürü. Daha ötesi var mı bilmiyorum. Olsa da artık Türkiye'de hiç kimse şaşırmaz" değerlendirmesinde bulundu.

ENBURSA.COM KALEMİNİ SATMADI!

enBursa.com'un 'geçici' olarak kullandığı ve sözleşme süresi devam eden binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmak istenmesinin de sansür politikasının devamı olduğunu söyleyen Aydın, "Kurulduğu günden bu yana kalemini dik tutan enBursa.com susturulmak istenmektedir. Baskı altına alınmak istenmektedir. Ben sitede görev yapan gazeteci arkadaşlarımın yılmayacağını, meslek etiği içerisinde haberlerine devam edeceğine inanıyorum. Yıllardır bükülmediler, direndiler kalemlerini satmadılar. Bu baskı da onları susturamayacaktır" dedi.