Bursa
Açık
19°

Emekliye sefalet ücreti kabul edilemez

EKONOMİ , 07 Temmuz 2020 Salı, 07:37

Yüzde 5.75'lik zamla emeklilerle adeta dalga geçildiğini belirten emekli sendikası, en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya yükseltilmesini istedi.

Emekliye sefalet ücreti kabul edilemez

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre emekli aylıklarına yapılan yüzde 5.75'lik zamma emekli sendikasından büyük tepki geldi. Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi, yıl başından bu yana temel tüketim mallarına yüzde 50'lere varan oranlarda zam yapılmasına rağmen emekliye sadece yüzde 5.75 oranında zam verilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Emeklilerin sefalet ücretine komik bile denmeyecek oranda bir zam yapıldığı savunulan açıklamada, en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkarılması ve bayram ikramiyelerinin yılda 4 defa olmak üzere 2 bin liraya çıkarılması talebinde bulundu.

GEÇİNEMEZ HALDE

Yeni zam oranlarını değerlendiren sendika yönetimi, yılbaşından bu yana temel tüketim mallarına en az yüzde 50 zam geldiğini, emeklinin artık mevcut aylığıyla geçinemez hale düştüğünü bildirdi.

Toplum sağlığı meselesi olması gereken corona virüsü salgınında gıda ve sağlık harcamalarına yönelik desteğin verilmeyerek emeklilerin ekmek ile maske arasında sıkıştırıldığı belirtilen açıklamada, "13 milyon emeklinin 8 milyonu 2 bin TL ücret alıyor. Devletin en yetkili ağızlarından hala bin 500 TL'nin altında ücret alan emekli olduğu ifade ediliyor. Böyle bir ortamda emeklinin sefalet ücretine yapılan zammı da sefalet ücretini de kabul etmiyoruz" denildi.