Bursa
Çok Bulutlu
8.3°
enBursa Haber

'Emeklilikte yaşa takılanlar milletin kırmızı çizgisi'

EKONOMİ , 14 Eylül 2018 Cuma, 17:49

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Türkiye'de son 30 yılda bütün hükümetlerin emeklilik sistemini değiştirdiğini belirterek, değişikliği yapan partilerin sandıkta cezalandırıldığını söyledi. Sistemde son değişikliğin 2008 yılında yapıldığını hatırlatan Erdursun, "Ancak bu kademe, mevcut çalışanları çok etkilemediğinden vatandaştan herhangi bir tepki almadı. Şimdi muhalefet emeklilikte yaşa takılanların yanında, AK Parti ise karşısında!" dedi.

'Emeklilikte yaşa takılanlar milletin kırmızı çizgisi'

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ile ilgili CHP tarafından Meclis'e sunulan yasa teklifinin mimarı olduğu bilinen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 8 Eylül 1999 tarihli 4447 sayılı yasanın milyonlarca çalışanı mağdur ettiğini söyledi.

Sorunun çözümü için CHP; MHP ve İYİ Parti tarafından yasa teklifi hazırlandığını hatırlatan Erdursun, sistemin son 30 yılda sürekli değiştiğini anlattı. Erdursun, değişiklikleri şöyle özetledi:

"Çalışanların emekliliklerinin geciktirilmesi son dönemde ilk kez 1987 yılında 3395 Sayılı Kanun ile Turgut Özal hükümetince emeklilikte belirli bir süre prim ödeme ve belirli bir süre sigortalı olma şartının yanında belirli bir yaşı tamamlama şartı ile başlatılmıştı. 1992 yılında ise 3774 Sayılı Kanun ile Süleyman Demirel hükümetince emeklilikte 'yaş' şartı tamamen kaldırıldı. 8 Eylül 1999 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan DSP, MHP, ANAP koalisyon hükümetince TBMM'den geçirilen 4447 Sayılı Kanun ile emeklilikte 'yaş' şartı yeniden eklendi ve eski çalışanlar için 'kademe' getirildi. 4447 Sayılı Kanun'un eski çalışanlar ile ilgili 'kademeleri' Anayasa Mahkemesi'nde iptal edildi ve TBMM iptal edilen bu 'kademeler' ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı ve 23 Mayıs 2002 tarihinden geçerli olan 4759 Sayılı Kanun 1 Haziran 2002 günkü Resmi Gazete'de yayınlandı."

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP'nin yüzde 22.19, MHP'nin yüzde 17.98 ve ANAP'ın yüzde 13.22 (toplam yüzde 53.39) oy alarak koalisyon hükümeti kurduğunu, ancak kademeli emeklilik sisteminin yürürlüğe girmesinden sonra yapılan 3 Kasım 2002 seçimlerinde söz konusu 3 partinin toplamda ancak yüzde 14.71 oy alabildiğini hatırlatan Erdursun, "Halkın mezarda emeklilik dediği sistemin ardından bu 3 parti milli irade tarafından cezalandırıldı" ifadelerini kullandı.

Erdursun, sözlerini şöyle tamamladı:

"5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 01.05.2008 günü ve sonrasında işe girenler için Ak Parti hükümetince yeni bir emeklilik zamanı belirlenmiş ve kademeler getirilmiştir. Ancak bu kademe mevcut çalışanları çok etkilemediğinden vatandaştan herhangi bir tepki almadı. Son 30 yıldır gelen bütün hükümetler neredeyse emeklilik sisteminde değişiklik yaptı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu tekrar gündemde muhalefet Emeklilikte Yaşa Takılanların yanında, Ak Parti ise karşısında! 1 Ekimde TBMM açıldığında Emeklilikte Yaşa Takılanların hakları verilecek mi göreceğiz..."

10 parmağında 10 marifet
10 parmağında 10 marifet
İşte yeni Doğu Ekspresi
İşte yeni Doğu Ekspresi
Dünyanın en büyük lale bahçesi
Dünyanın en büyük lale bahçesi
Yer altındaki gizemli dünya: Karaca Mağarası
Yer altındaki gizemli dünya: Karaca Mağarası