Bursa
Açık
4.5°
enBursa Haber

Emekliler ne kadar zam alacak

EKONOMİ , 23 Nisan 2019 Salı, 10:35

Milyonlarca emekli için Temmuz zam ayı olacak. Ekonomistler, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını yüzde 6 olarak tahmin ediyor. Peki emekli maaşına gelecek zam ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin güncel maaşları ne kadar olacak?

Emekliler ne kadar zam alacak

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı için ilk tahmin yüzde 6, bu tahmine göre maaşlarda 67 ile 323 lira arasında artış olacak. Peki, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında yaşanacak artışla birlikte güncel maaşlar ne kadar olacak? İşte milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren ayrıntılar...

Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yılın ikinci zammını Temmuz'da alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılırken, memur emeklilerine de yüzde 5 artış ve enflasyon farkı yansıtılacak. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı Nisan ayı beklenti anketindeki tahmine göre; Ocak-Haziran enflasyonu yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 6 olarak gerçekleşecek. En çok 5 BİN 714 TL Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 67,52 lira ile 323,44 lira arasında artış yaşanacak. En düşük aylık bin 125 lira 48 kuruştan bin 193 liraya, en yüksek aylık da 5 bin 390 lira 70 kuruştan 5 bin 714 lira 14 kuruşa ulaşacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri kesin zam oranlarını 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileriyle öğrenecek.