Bursa
Açık
9.2°

Emekliden kesinti iddiası Meclis gündeminde

EKONOMİ , 26 Şubat 2020 Çarşamba, 13:13

Emekli maaşlarından kesinti yapılacağı ve emekli ikramiyelerinin kaldırılacağı yönündeki iddialar Meclis Genel Kurulu'nda da tartışma yarattı.

Emekliden kesinti iddiası Meclis gündeminde

Emekli maaşlarından kesinti yapılacağı ve emekli ikramiyelerinin kaldırılacağı yönündeki iddialar SGK tarafından yalanlansa da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Muhalefet milletvekilleri iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

'ELİNİ EMEKLİNİN CEBİNDEN ÇEK'

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, "Son günlerde, Hazine ve Ekonomi Bakanlığının emekli aylıklarına göz diktiğine dair haberler basında yer almaktadır. Büyük çoğunluğu asgari ücretin altında aldığı maaşla geçinemeyen emeklilerimize karşı bu tutum büyük bir vicdansızlıktır. Bizler, çeşitli vesilelerle, emekli aylıklarında artış yapılmasını ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ederken, tükenen AKP iktidarının emeklilerimize karşı sergilediği bu tutumu kabul etmek mümkün değildir. Buradan, kerameti kendinden menkul damat beye sesleniyorum: Bak, burası çok önemli; devlete karşı tüm sorumluluğunu yerine getirmiş emeklinin cebinden elini çek, zulmetmeyi bırak. Emekliden kesinti yapmak bir yana, aylıklarının en az asgari ücret seviyesine, iki yıldır aynı kalan ikramiyelerinin de -CHP'nin taahhüdünde olduğu gibi- yılda 2 defa bir maaş seviyesine çıkarılması gerekiyor; yapabiliyorsan bunu yap, yapamıyorsan da bırak git." dedi.

'EMEKLİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de "Emekli, ne yazık ki yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi sağlanmalıdır. Emeklilere aile yardımı ve gıda yardımı verilmeli ve artırılmalıdır. Emeklinin ekmeği küçültülmemelidir, emeklinin ekmeğiyle oynanmamalıdır." diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer ise iktidarın çözümü emekli maaşlarında kesinti yapmakta bulduğunu iddia etti. Sümer, şöyle konuştu:

'ÇÖZÜM YOLU BULAMAYINCA'

"Dış politikada bir bilinmezlik içine giren, içeride yanlış ekonomik politikalar izleyen iktidarın Türkiye'ye maliyeti giderek ağırlaşıyor. Dolar 6.100'ün üzerine çıktı, altın ise rekor kırmaya devam ediyor. Bir yıl içinde 118 milyar dolar dış borç ödemesi gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyeti'nde, içeride dolarda 1 kuruşluk artış bile 1 milyar 180 milyon TL yeni yük demek. Suriye ve Libya'da cephede askerlerimiz şehit düşerken içeride de ekonomik fatura giderek artıyor. Bir çözüm yolu bulamayan iktidar, şimdi de gözünü emeklilerin maaşlarına dikti. Emeklilere her iki bayramda ödenen biner lira ikramiyenin kaldırılacağı, maaşlardan ayda 100 TL kesinti yapılacağı, ilaç katılım paylarının artırılacağı konuşuluyor. Devlete en küçük borcu olanlara icra gönderiyorsunuz, asgari ücretliye günlük 10 TL zam yapıyorsunuz. Şimdi de gözünüzü emekliye mi diktiniz? Yarattığınız krizlerin faturasını hep emekçiler mi ödeyecek, krizleri kim yaratıyorsa faturayı da onların ödemeli."